جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

طلب ۶۲۰ میلیاردی شهرداری کرمانشاه از مردم و دولت - نمایش محتوای خبر

 

 

طلب ۶۲۰ میلیاردی شهرداری کرمانشاه از مردم و دولت

طلب ۶۲۰ میلیاردی شهرداری کرمانشاه از مردم و دولت

شهردار کرمانشاه، مردم مطالباتشان را از شهرداری در حد آسفالت کوچه و معابر نگه ندارند

به گزاش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه آرش رضایی شهردار کرمانشاه از  طلب ۶۲۰ میلیاردی شهرداری کرمانشاه از مردم و دولت خبر داد و افزود: بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان از بخش دولتی طلب داریم. شهردار کرمانشاه مطالبات شهرداری از مردم را نیز حدود ۳۳۰ میلیارد تومان برآورد کرد که ۲۱۰ میلیارد تومان آن در بخش جرائم ساختمانی و ۱۲۰ میلیارد تومان مربوط به انواع عوارض است.

وی یادآوری کرد: برای مقایسه باید بگویم درآمد سال گذشته شهرداری از این ۳۲۰ میلیارد تومان کمتر بوده و اگر مردم مطالبات خود را بپردازند بدهی شهرداری به سایر بخش‌ها حل می‌شود.

رضایی ادامه داد: شرایط را برای پرداخت مطالبات مردم تسهیل کردیم اما اگر مردم عوارض و بدهی خود را پرداخت نکنند دیگر حتی نمی‌توانیم خدمات معمول را به آنها ارائه کنیم. برای مثال در حوزه جمع‌آوری زباله مردم اکثر مناطق کرمانشاه سه تا چهار است که پول زباله پرداخت نکرده‌اند و ما هم چون مبنای IT و امکان صدور قبض در این بخش نداریم، با مشکل مواجه شده ایم. رضایی با بیان اینکه با وجود همه این مشکلات عقب افتادگی حقوق پرسنل و کارگران شهرداری را نداریم، یادآوری کرد: آنچه که گاهی در مورد معوقات کارگران مطرح می‌شود در مورد کاگران شرکت‌هایی است که بعنوان پیمانکار با شهرداری کار می‌کنند.

وی اظهار کرد: با استفاده از برخی روش‌های مالی توانستیم تمام حقوق پرسنل را پرداخت کنیم، اما این روش ادامه دار نیست و در سال‌های آینده با این وضعیت درآمد با مشکل مواجه خواهیم شد.

شهردار کرمانشاه با بیان اینکه در حال تغییر ریل درآمدی شهرداری هستیم، ادامه داد: دیگر روش‌های گذشته مانند عوارض ساخت و ساز و … برای جذب درآمد جواب نمی‌دهد و باید به سمت پروژه‌های مشارکتی حرکت کنیم. کاری که بسیاری از کلانشهرهای کشور از جمله تبریز، مشهد، اصفهان و … انجام می‌دهند.

به گفته این مسئول، در همین راستا برنامه "مهر تا مهر" که طی ۱۲ مرحله اجرا می‌شود که بر اساس آن شیوه درآمدهای شهرداری از روش‌های سنتی به سرمایه‌گذاری مشارکتی تغییر خواهد کرد که البته برای اجرای این طرح باید برنامه، ساختار ساختمانی و پرسنل متخصص داشته باشیم که اکنون در حال اصلاح ساختار سازمانی هستیم .

شهردار کرمانشاه افزود: ما سال‌ها است در شهرداری یک بخش مدیریت سرمایه‌گذاری داریم، اما یک قرارداد مشارکتی هم نداریم. رضایی با بیان اینکه برای اجرای همه امور نیازمند همکاری و مطالبه خود مردم نیز هستیم، گفت: اگر بخواهیم برای توسعه شهر کار کنیم نیازمند تغییر دید مردم نیز هستیم.

دید مردم به شهرداری نباید فقط به آسفالت معابر و جمع کردن زباله محدود شود. باید دید مردم را به سمت کارهای زیربنایی سوق دهیم تا مردم نیز همین را از مدیران شهر مطالبه کنند، در غیر این صورت وقتی که مردم خواسته‌های کوچک داشته باشند هر فردی که سر کار بیاید فقط همین مطالبات کوچک را رفع می‌کند و عمر کاری خود را صرف کارهای زیربنایی نخواهد کرد.

وی گفت: این رسالت تا حدود زیادی بر عهده رسانه‌ها است که نگرش مردم را تغییر دهند تا دیگر به کم قانع نباشند