جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

طی 17 سال اخیر 60 میلیارد مترمکعب باران کمتری در ایران باریده است - نمایش محتوای خبر

 

 

طی 17 سال اخیر 60 میلیارد مترمکعب باران کمتری در ایران باریده است

طی 17 سال اخیر 60 میلیارد مترمکعب باران کمتری درایران باریده

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب و امور مشترکین شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: طی 17 سال اخیر، 60 میلیارد مترمکعب باران کمتری در ایران باریده است.

سید محمدعلی مصطفوی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، از وضعیت نامناسب منابع آب در کشور یاد کرد و گفت: طی 17 سال اخیر شاهد کاهش قابل توجه میزان بارندگی‌ها در کشور بوده‌ایم.

وی میانگین بارندگی‌های ایران طی دوره 47 ساله آماری اخیر را 240 میلی‌متر اعلام کرد و ادامه داد: این میزان طی 17 سال اخیر به کمتر از 220 میلی‌متر رسیده است. به گفته این مسئول، این کاهش بارش باعث شده طی 17 سال اخیر بیش از 60 میلیارد مترمکعب کاهش بارندگی در سطح کشور ایران داشته باشیم.

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب و امور مشترکین شرکت مدیریت منابع آب ایران کاهش بارندگی از یک سو و افزایش مصرف از سوی دیگر را عامل آسیب دیدن منابع آب زیرزمینی کشور دانست و تاکید کرد: متاسفانه نوع مصرف و سیاست‌گذاری‌ها در این مدت اخیر متناسب با شرایط اقلیمی کشور نبوده است.

مصطفوی معتقد است، مجموع این عوامل باعث شده اکنون با کسری 120 میلیارد مترمکعبی ذخایر آب زیرزمینی کشور مواجه باشیم که این شرایط دیگر برای ذخایر آب زیرزمینی قابل تحمل نیست.

وی افزود: این شرایط بحرانی باعث شد طرحی به نام "احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی" در شورای عالی آب در شهریور سال 93 به تصویب برسد که بر اساس آن 15 پروژه تعریف شده که یازده پروژه را وزارت نیرو، سه پروژه را وزارت جهاد کشاورزی و یک پروژه را نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت بر عهده دارد.

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب و امور مشترکین شرکت مدیریت منابع آب ایران در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت دشت‌های کشور اشاره کرد و یادآور شد: از 609 محدوده مطالعاتی که در کشور داریم، 355 مورد دشت ممنوعه است. وی افزود: این در حالیست که در سال 47 تعداد دشت‌های ممنوعه کشور 15 مورد و با کسری 100 میلیون مترمکعبی ذخایر آب بوده و این عدد اکنون به 355 دشت ممنوعه با کسری 120 میلیارد مترمکعبی رسیده است.

مصطفوی خاطرنشان کرد: 95 درصد پتانسیل آب‌های زیرزمینی کشور نیز در همین 355 دشت قرار دارد.

وی تاکید کرد: البته ما بیش از 50 درصد تخلیه آب زیرزمینی را در پنج استان تهران، اصفهان، کرمان، فارس و خراسان رضوی داریم و نزدیک به 60 درصد کسری تجمعی منابع آبی زیرزمینی نیز مربوط به این مناطق است.

مصطفوی از وقوع نشست در اکثر دشت‌های ممنوعه کشور نیز خبر داد و تاکید کرد: نشست زمین رفتار یک آبخوان به مصرف بهره‌برداران است که به نوعی مرگ آبخوان محسوب می‌شود و گسترش آن می‌تواند به بسیاری از زیرساخت‌ها آسیب وارد کند.

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب و امور مشترکین شرکت مدیریت منابع آب ایران وضعیت نشست دشت‌ها در مناطقی مانند کرمان، خراسان، مرکزی، تهران و سیستان و بلوچستان را بحرانی دانست.

وی در ادامه گفت: وزارت نیرو نیز برنامه‌های خود را برای مدیریت مصرف آب هم در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و هم طرح احیاء و تعادل بخشی دشت‌ها اجرا می‌کند. به گفته این مسئول، در همین راستا انسداد 20 هزار حلقه چاه غیرمجاز در سال جاری در نظر گرفته شده که سهم هر استان نیز در آن مشخص است.

وی با بیان اینکه مدیریت مصرف آب نیازمند همکاری همه بخش‌های مختلف و در راس آنها مردم است، خاطرنشان کرد: خصوصا در بخش کشاورزی که مصرف کننده اصلی آب در کشور است باید حداکثر استفاده از حداقل منابع آب را برای بیشترین تولید داشته باشیم. مصطفوی اظهار کرد: ما نمی‌گوییم کشاورزی نداشته باشیم یا کشاورزی را کم کنیم، اما رفتار و نگاه به آب باید عوض شود.