جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

ظرفیت مراکز علمی‌کاربردی کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

ظرفیت مراکز علمی‌کاربردی کرمانشاه

مراکز علمی‌کاربردی کرمانشاه ظرفیت پذیرش 6000 دانشجو مقطع کاردانی رادارند

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه از شروع ثبت‌نام دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه‌ای حضوری سال 1394 خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر بیژن عباسی خزایی در این باره اظهارکرد: پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه‌ای سال 1394، از روز پنج شنبه 22 مرداد آغاز و تا روزپنج شنبه 29 مرداد ‌ماه ادامه خواهد داشت.

وی گفت: متقاضیان باید پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما و فراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز، در زمان اعلام شده از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه در ادامه از ایجاد هشت رشته جدید در مقطع کاردانی  در استان خبر داد و تصریح کرد: این رشته ها شامل كاردانی حرفه‌ای سلامت یاری، مدیریت – لجستیک و زنجیره تامین، تربیت مربی مهد کودک و همچنین دوره های کاردانی فنی تجهیزات پزشکی  با گرایش «تجهیزات آزمایشگاه تشخیص پزشکی»، ربات،  باغبانی – تولید و پرورش نهال و عمران گرایش های ترافیک شهری و نقشه برداری مسیر هستند.

این مقام مسول در ادامه به اهداف ایجاد این رشته ها اشاره کرد و گفت: این رشته ها برای اولین بار است که در استان به اجرا در می آیند و در راستای رفع نیازهای استان و تربیت نیروی متخصص و ماهر ایجاد شده اند.

عباسی خزائی با اشاره به این موضوع که برای رسیدن به توسعه پایدار، علم باید در اختیار تمامی اقشار جامعه قرار گیرد، دانشگاه جامع را حاصل توده­ای کردن علم در کشور عنوان کرد.

وی با بیان اینکه آموزش باید در جهت تامین نیاز روزبازار باشد، خاطر نشان کرد، مراکز آموزش علمی کاربردی از دل صنعت، خدمات، کشاورزی وفرهنگ و هنر بیرون آمده و امروزه بیش از 70 درصد دانشگاه­ها در کشورهای صنعتی،دانشگاه­های علمی و کاربردی هستند.

این مقام مسئول به هدف اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی اشاره کرد و گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان دانشگاه نسل سوم با در نظر گرفتن آیین­نامه نظام آموزش­های مهارتی و فناوری و سیاست‌های کلی اشتغال، هدف اصلی خود را تربیت نیروهای انسانی کارآفرین، ماهر و متخصص بر اساس نیاز بازار کار می‌داند.

وی افزود: هدف این دانشگاه در نظام آموزش مهارت و فناوری فراهم کردن زمینه  مشارکت سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی یا غیردولتی در امر تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور است، به نحویکه دانش‌آموختگان بتوانند توانایی تبدیل علم به عمل و دانایی به توانایی و مهارت را به دست آورند.

عباسی خزایی همچنین با اشاره به موج مدرک گرایی در کشور گفت: در حال حاضر افراد زیادی با مدرک تحصیلی دانشگاهی وجود دارند که هیچگونه مهارتی نداشته و این یک تهدید برای کشور است. به همین علت شعار هر ایرانی یک مهارت سر لوحه کارما در دانشگاه جامع علمی کاربردی قرار گرفته است.

وی در تشریح برنامه های سالجاری اعلام کرد: پایان شهریور ماه امسال مراکز علمی کاربردی در سطح استان و کشور  رتبه بندی شده و توسعه دوره های علمی کاربردی در مراکز بر اساس آن انجام خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمانشاه ارتقاء کیفیت دوره­ها و رشته­های دانشگاه براساس نیاز بازارکار را  یکی دیگر از اهداف دانشگاه برشمرد و افزود: آموزش و بکارگیری مدرسان مهارتی و نظارت بر اجرای دقیق دروس کاربینی و کارورزی در دستور کار دانشگاه قرار دارد. ایشان اعلام داشتند دومین کارگاه توانمندسازی مدرسان علمی کاربردی برای 200 نفر از مدرسان واجد شرایط دانشگاه در استان کرمانشاه از 28 مرداد ماه در محل کانون پرورش فکری کودکان به مدت سه روز آغاز به کار خواهد کرد.

 عباسی خزایی در ادامه اظهارکرد: راه اندازی شرکت­های دانش بنیان و خوشه­های فناوری نیز از دیگر اولویت­های دانشگاه است و بر همین اساس نخستین جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات دانشگاه جامع علمی کاربردی با شعار "فرهنگ خلاقیت و  کارآفرینی؛ موتور  محرک  اقتصاد  مقاومتی" از 25 تا 27 مرداد ماه سال جاری در برج میلاد تهران برگزار می­شود.

وی با اشاره به فعالیت کمیته‌های مختلف و برگزاری جلسات، همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلف گفت: ‌اکنون دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان با 19 مرکز فعال، یک موسسه آموزش عالی آزاد، حدود 15 هزار دانشجو، بیش از 1700 مدرس دارای مجوز، 200 رشته و  322 کد رشته محل در مقاطع کاردانی و کارشناسی در حال فعالیت است و دو رشته کارشناسی ارشد هم در استان وجود داردکه این دو رشته پروژه‌ محور هستند.

عباسی خزایی افزود:امسال دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمانشاه در123 کدرشته محل،64 کدرشته در19 مرکزآموزش علمی کاربردی  با ظرفیت پذیرش حدود شش هزار نفر در چهار گروه آموزشی صنعت، مدیریت و خدمات اجتماعی، کشاورزی و فرهنگ و هنر در استان پذیرش خواهد داشت .

وی در ادامه به شرایط داوطلبان در پذیرش جاری اشاره کرد و گفت: برای دوره های کاردانی داشتن دیپلم ،داشتن سایر شرایط اختصاصی اعلام شده توسط هر یک از مراکز آموزشی تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی براساس جدول شماره 5 دفترچه و برخورداری از توانایی جسمی لازم متناسب با رشته های انتخابی الزامی است. داوطلبان مرد لازم است برای پذیرش در این دوره ها کارت پایان خدمت و یا معافیت داشته و یا غیبت نظام وظیفه نداشته باشند.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه در پایان در خصوص نحوه پذیرش دانشجو  اظهارکرد: در دوره های کاردانی گزینش دانشجو  در هر یک از کد رشته محل های تحصیلی براساس معدل کل مندرج در گواهینامه دیپلم، نوع دیپلم و سهمیه آزاد، شاغل، رزمندگان و ایثارگران، بومی بودن و با توجه به صلاحیتهای عمومی داوطلبان براساس ضوابط دانشگاه جامع علمی کاربردی صورت می گیرد.