جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

ظرف 5 سال جنگل‌های بلوط آلوده کرمانشاه برش بهداشتی می‌شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

ظرف 5 سال جنگل‌های بلوط آلوده کرمانشاه برش بهداشتی می‌شوند

ظرف 5 سال جنگل‌های بلوط آلوده کرمانشاه برش بهداشتی میشوند

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت: در صورت تخصیص اعتبار ظرف مدت پنج سال کار برش بهداشتی به منظور از بین بردن عوامل خشکیدگی در سطح همه جنگل‌های بلوط آلوده استان انجام می‌شود.

مراد شیخ‌ویسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه تاکنون کار برش بهداشتی در سطح 20 هزار هکتار از جنگل‌های بلوط آلوده استان انجام شده است، گفت: در برنامه داریم تا کار برش بهداشتی جنگل‌های الوده را در تمامی سطوح جنگل‌های آلوده عملیاتی کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه اعتبار مورد نیاز برای انجام عملیات برش بهداشتی جنگل‌های آلوده در سطح تمامی جنگل‌های استان را 20 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در صورت تخصیص اعتبار ظرف مدت پنج سال کار به اتمام می‌رسد.

وی سپس با بیان اینکه جنگل‌های بلوط استان کرمانشاه از چند سال پیش گرفتار پدیده خشکیدگی بلوط شده‌اند، گفت: یکی از مهمترین دلایل ابتلای جنگل‌های زاگرس به معضل خشکیدگی بلوط را می‌توان به خشکسالی‌ها و میزان کم بارش‌ها در سال‌های اخیر مربوط دانست، زیرا سطح آب سفره‌های زیر زمینی به دلیل کمبود بارش‌ها به شدت پایین رفته است.

شیخ‌ویسی افزود: با کم شدن سطح آب سفره‌های زیرزمینی جریان آب در داخل درختان کمتر شده  و شیره کمتری در اختیار درخت قرار می‌گیرد و همین مسئله زمینه فعالیت سوسک چوبخوار را فراهم می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به بارندگی‌های خوب امسال ابراز امیدواری کرد: با ادامه بارندگی‌ها شاهد بهبود وضعیت جنگل‌های خشکیده بلوط باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون 150 هزار هکتار از جنگل‌های بلوط استان کرمانشاه درگیر خشکیدگی شده‌اند، گفت: این جنگل‌ها بین پنج تا 40 درصد آلوده شده‌اند.

شیخ‌ویسی در ادامه سطح جنگل‌های زاگرس در استان کرمانشاه را 527 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: 20 درصد سطح استان کرمانشاه پوشیده از جنگل است که عمدتا از انواع بلوط، کیکم، بنه و... هستند.