جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

عاشورا زمینه‌ساز بیداری بشریت - نمایش محتوای خبر

 

 

عاشورا زمینه‌ساز بیداری بشریت

عاشورا زمینه‌ساز بیداری بشریت

کارشناس امور مساجد اداره کل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه از مداحان و سخنرانان این شب های مساجد و حسینیه ها خواست تا در کنار عزاداری های خود به بیان فلسفه قیام امام حسین (ع) پرداخته و در خصوص مسائل دینی و فضایل و واجباتی مثل نماز سخن بگویند.

مهدی پورداراب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه گفت: جلسات عزاداری سید الشهدا(ع) فضای بسیار خوبی برای بیان احکام الهی و تبیین واجبات دینی است که در پرتو آن افراد با وظایف خود آشنا شوند.

پورداراب از این مجالس به عنوان مجالسی سیاسی و دینی یاد کرد و با تاکید بر اینکه شور حسینی باید با شعور همراه باشد، گفت: باید خطبه ها و موضع گیری های سید الشهدا(ع) در راه استحکام اسلام به کار بسته شوند.

کارشناس امور مساجد تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه اشاره ای هم به نهضتهای بیداری اسلامی و انسانی جهان داشت و یادآور شد: تنها راه نجات بشریت حضور در مکتب امام حسین(ع) است و ما باید وارثان خوبی برای این مکتب باشیم.

وی هدف واقعی امام حسین (ع) از قیام عاشورا را اصلاح امور مسلمین دانست و تصریح کرد: ما نیز باید از این قیام الگو بگیریم و اگر فسادی در جامعه هست، از ریشه با آن مبارزه کنیم.

پورداراب از مجالس عزای سالار شهیدان به عنوان مجالسی یاد کرد که مردم باید درمان دردهای خود را در آن بیابند و به آرامش واقعی برسند.

وی از جمعیت جوانی که در عزاداری های حسینی دور هم جمع می شوند به عنوان پتانسیل خوبی برای انتقال مفاهیم حقیقی دین و بیان هدف اصلی امام حسین(ع) یاد کرد و گفت: روحانیون و مداحان باید با ارائه مطالب جذاب و صحیح، مردم و به ویژه جوانان را به سمت پایبندی به مکتب اسلام هدایت کنند.

کارشناس امور مساجد تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه متاسفانه مداحان در مورد مسائل تاریخی عاشورا و فلسفه قیام امام حسین (ع) در روز عاشورا غنی نیستند، گفت: تعداد کمی از مداحان می توانند تاریخ روشن ونزدیک به واقعیتی را از قیام امام حسین(ع) در روز عاشورا و در سرزمین کربلا ترسیم کنند.

پورداراب بر ضعف آموزشی دست اندرکاران مداحی به عنوان یک مقوله آسیب زا یاد کرد و گفت: باید برای آموزش مداحان برنامه ریزی شود.

وی با تاکید بر لزوم اشراف داشتن مداحان به قرآن کریم، نهج البلاغه، مفاتیح الجنان و... گفت:  تنها در این صورت خواهند توانست مداحی هایی در خور شان امام حسین(ع) داشته باشند.

پورداراب با بیان اینکه عاشورا زمینه ساز بیداری بشریت بوده است، گفت: عاشورا به انسان ها درس خودشناسی می دهد و با این خودشناسی است که می توان به خودباوری و در ادامه آن به خدا شناسی رسید.

وی در ادامه نماز را از واجبات دینی و پرداختن به آن را از تاکیدات امام حسین (ع) برشمرد و گفت: اهمیت به جا آوردن نماز تا جایی است که امام حسین(ع) در روز عاشورا و در شرایط آن روز در سرزمین کربلا زمان نماز ظهر دست از جنگ کشید و به همراه یاران باوفایشان به نماز ایستادند و این مهم ضرورت پرداختن به نماز اول وقت را نشان می دهد.

پورداراب از مداحان و سخنرانان این شب های مساجد خواست تا در کنار عزاداری های خود به بیان فلسفه قیام امام حسین (ع) پرداخته و در خصوص مسائل دینی و فضایل و واجباتی مثل نماز سخن بگویند.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل ستاد ساماندهی اربعین در استان از مداحان مجالس عزاداری سرور و سالار شهیدان(ع) خواست تا در عزاداری های خود به بیان فضیلت اربعین نیز بپردازند.

کارشناس امور مساجد تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه همچنین از مداحان خواست تا پیشینه استان در خدمت رسانی به زائران حسینی را در مداحی ها و سخنرانی های خود بگنجانند.