رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

عزم جدی سهام ‌داران برای اجرایی شدن پروژه نفتی آناهیتا - نمایش محتوای خبر

 

 

عزم جدی سهام ‌داران برای اجرایی شدن پروژه نفتی آناهیتا

عزم جدی سهام ‌داران برای اجرایی شدن پروژه نفتی آناهیتا

عملیات اجرایی پروژه پالایشگاه آناهیتا به زودی و با شتاب بسیار بیشتر دنبال می شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه؛ استاندار کرمانشاه صبح امروز در نشست شورای برنامه ریزی استان با اشاره به این موضوع که عزم جدی سهام ‌داران برای اجرای شدن پروژه نفتی آناهیتاپروژه پالایشگاه آناهیتا در مسیر اجرایی بسیار خوبی قرار گرفته است اظهار داشت: مجموعه شستا و صندوق تأمین اجتماعی هر کدام 33 درصد از سهام این مجموعه را در اختیار دارند و 34 درصد مابقی نیز به صندوق بازنشستگان کارکنان وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده های نفتی تعلق دارد.

اسداله رازانی در ادامه افزود: تا پیش از این پروژه به دلیل برخی مشکلات مدیریتی از روند قابل قبولی برخوردار نبود، اما با انتخاب مدیرعامل جدید شستا و نیز انتخاب یک مدیرعامل جدید برای پالایشگاه و همچنین تغییرات مثبت در ترکیب هئیت مدیره، به زودی شاهد تحولی چشمگیر در وضعیت این پروژه خواهیم بود.

رازانی از عزم جدی سهام ‌داران برای اجرایی شدن این پروژه بزرگ خبر داد و افزود:اگر چه این پالایشگاه خریداران داخلی و خارجی هم داشت، اما سهام‌داران به دلیل اهمیت پروژه حاضر به فروش آن نشدند.

وی با بیان اینکه این پالایشگاه برای تکمیل نیازمند سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است در ادامه عنوان کرد: 15 درصد از این مبلغ یعنی معادل دو هزار میلیارد تومان آورده سهام‌داران خواهد بود که قرار است طبق جدول زمانی مشخص پرداخت شود. زمان ساخت این پالایشگاه نیز پنج سال است و سهام‌داران باید هر سال 400 میلیارد تومان بپردازند.

دکتر رازانی اضافه کرد: 85 درصد مابقی نیز از محل صندوق توسعه ملی تأمین خواهد شد که با توجه به دستور رئیس جمهور در سفر کرمانشاه، این صندوق در این زمینه همکاری خواهد کرد.

استاندار کرمانشاه از پالایشگاه آناهیتا به عنوان یک پروژه عظیم یاد کرد و گفت:عملیات اجرایی این پروژه به صورت واقعی به زودی آغاز می شود، زیرا هم مصوبه سفر مقام معظم رهبری و هم دستور مستقیم رئیس جمهور را به عنوان پشتوانه خویش دارد.

وی همچنین به نیاز 250 لیتر در ثانیه‌، این پروژه به آب اشاره کرد و عنوان نمود؛ این میزان از محل پساب فاضلاب کرمانشاه تامین می شود. همچنین این پروژه برای اجراء به250 هکتار زمین دیگر نیز نیاز دارد که از طریق زمین های تحت تملک شهرک صنعتی هزار هکتاری زاگرس تهیه می شود