سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

عزم نمایندگان استان برای تصویب "منطقه آزاد تجاری قصرشیرین" جزم است - نمایش محتوای خبر

 

 

عزم نمایندگان استان برای تصویب "منطقه آزاد تجاری قصرشیرین" جزم است

نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان از قبل برای تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجلس رایزنی کرده اند، گفت: عزم مجمع نمایندگان استان برای تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجلس، جزم است.

فرهاد تجری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در هیات دولت، اظهار کرد: تصویب یک منطقه آزاد تجاری روند مشخصی دارد. ابتدا باید به تصویب شورای عالی مناطق آزاد تجاری برسد، سپس در دولت مصوب شود و بعد به عنوان لایحه وارد مجلس شود و در مجلس هم به تصویب نهایی برسد.

وی ادامه داد: هنوز مرحله تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی باقی مانده که مرحله‌ای مهم و نیازمند پیگیری جدی است.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از چند ماه قبل لایحه هفت منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی به مجلس آورده شده بود که در کمیسیون‌های مربوطه در حال بررسی است و لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین نیز باید به این هفت مورد الحاق شود.

تجری افزود: چون مجلس طی چند ماه اخیر درگیر لایحه برمامه ششم توسعه و بودجه 96 و سایر موارد بوده، هنوز هفت مورد قبلی در صحن مجلس مطرح نشده و این یک حسن است، زیرا اگر این هفت مورد در گذشته در صحن مطرح و تصویب می‌شد، اکنون تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به طور واحد و به تنهایی دشوار بود.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین هم به کمیسیون مربوطه جهت بررسی ارجاع خواهد شد و در نهایت همراه هفت مورد دیگر در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود، افزود: این کار یقینا به سال آینده کشیده خواهد شد.

نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب از پیگیری جدی مجمع نمایندگان استان برای تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجلس هم یاد کرد و گفت: از قبل رایزنی‌هایی در این خصوص با نمایندگان مجلس و کمیسیون‌ها انجام داده ایم.

تجری در ادامه در خصوص شعاع منطقه آزادتجاری قصرشیرین نیز تصریح کرد: این منطقه آزاد فعلا در همان محدوده تقریبی منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین خواهد بود، چون وسعت آن نیازمند کار مطالعاتی عمیق و زمان‌بر بود و ما فرصت کوتاهی برای تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین داشتیم.

به گفته این نماینده مجلس، آنچه که اکنون مهم است امتیاز منطقه آزاد تجاری است که گرفته شده و در آینده امکان توسعه شعاع و گستره آن وجود دارد.

وی سپس از نقش منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در بهبود شرایط شهرستان قصرشیرین و کل استان هم یاد کرد و افزود: رونق سرمایه‌گذاری، توسعه صادرات، ایجاد شغل، حمایت از تولید داخل، واردات با هزینه کمتر، استفاده از مزایای مناطق آزاد تجاری، بهبود وضعیت مرزنشینان و ... هم از برکات تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین است.

تجری در پایان از پیگیری رئیس جمهور و هیات دولت، استاندار، مجمع نمایندگان استان و همچنین مردم که منطقه آزاد تجاری را در سفر هیات دولت به عنوان یک مطالبه مطرح کردند، قدردانی کرد.