سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

عشایر استان 7 درصد دام عشایر کشور را دارند - نمایش محتوای خبر

 

 

عشایر استان 7 درصد دام عشایر کشور را دارند

عشایر استان 7 درصد دام عشایر کشور رادارند

به گفته مدیرکل امور عشایر استان کرمانشاه عشایر این استان حدود30 درصد از کل دام استان و هفت درصد از مجموع دام عشاير کشور را در اختيار دارند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، علی اشرف آزادی در جمع خبرنگاران گفت: جامعه عشايري استان کرمانشاه با 14 هزا رو 109 خانور و جمعيتي معادل 79 هزار و 207نفر در قالب 14 ايل (كلهر، سنجابي، كرند، قلخاني، گوران، ثلاث باباجاني، جاف، جمهور، تركاشوند، زوله ، زنگنه، بان زرده، پايروند، بالاوند، زردلان و طايفه مستقل عثمانوند)دوره ييلاقي خود را عمدتاً در داخل استان و دوره قشلاقي را در مناطق گرمسيري استان کرمانشاه و استانهاي ايلام، خوزستان و لرستان سپري مي کنند.

آزادی گفت: عشاير استان در طول تاريخ همواره در حفظ و تأمين امنيت مرزها و دفاع از كشور نقش مهم و قابل توجهي داشته اند.

در ايام جنگ تحميلي نیز ضمن تلاش و فعاليت در عرصه توليد با حضور در جبهه هاي جنگ و تقديم 400 شهيد گلگون کفن و صدهاجانباز حضور چشمگيري در دفاع مقدس داشته و همواره حضور آنان در مناطق مرزي باعث حفظ امنيت بوده است.

وی به تولیدات عشایر استان نیز اشاره کرد و گفت: عشایر استان با تولید سالانه 10 هزرا تن گوشت قرمز، بیش از 30درصد گوشت قرمز استان را تولید می‌کنند.

وی همچنین میزات تولید شير عشایر استان را 24 هزار و 500 تن، الياف دامي(پشم، كرك، مو) را 1630 تن، روغن حيواني را 600 تن و انواع صنايع دستي(چيغ، چادر، خورجين، توبره، گليم، گيوه، قالي و قاليچه،نمد، موج، جاجيم و...) را بيش از21 هزار و 900 قطعه در سال عنوان کرد.

آزادی گفت: شغل اصلی عشایر دامپروري است و با داشتن بالغ بر یک میلیون و 500 هزار واحد دامي حدود30 درصد از کل دام استان و هفت درصد از کل دام عشاير کشور را در اختيار دارند.

وی افزود: از لحاظ تعداد دام در اختيار عشاير، استان کرمانشاه در رتبه چهارم کشوري قرار دارد. آزادی در ادامه با اشاره به اقدامتی که از فصل قشلاق گذشته تاکنون برای عشایر استان انجام شده، اظهار کرد: در این مدت با 40 دستگاه کامیون آبرسان، روزانه حدود هزار مترمکعب آب بین عشایر استان توزیع کردیم.

به گفته این مسئول، از ابتدای امسال نیز علی رغم محدودیت منابع مالی، توزیع آب بین عشایر متوقف نشده است. وی همچنین از توزیع شش هزار تن آرد سفید بین عشایر در همین مدت خبر داد و گفت: به علاوه سیلندر گاز را نیز درب چادر عشایر به آنها تحویل دادیم.

مدیر کل امور عشایر استان کرمانشاه با بیان اینکه سال گذشته در چنین وقتی با مشکل اضطراری برای تامین علوفه عشایر مواجه بودیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال هیچ مشکلی در این بخش وجود ندارد و از فصل قشلاق گذشته تاکنون 4500 تن علوفه بین عشایر استان توزیع کردیم.

آزادی از برنامه‌های پیش رو برای ارائه خدمات به عشایر استان نیز یاد کرد و افزود: در منطقه دالاهو یک بند خاکی با ظرفیت 50 هزار مترمکعب آب احداث خواهد شد که می‌تواند آب مورد نیاز 200 هزار راس دام و 200 خانوار عشایری را تامین کند.

وی تصریح کرد: همچنین با برنامه‌ریزی انجام شده، حدود هزار خانوار عشایری در محدوده سامانه گرمسیری مستقر خواهند شد که این برنامه گامی باند برای تحول وضعیت معیشتی خانوارهای عشایر استان است. به گفته این مسئول، هم اکنون آرامش بر اقتصاد خانوارهای عشایری استان حاکم است و شاهد افزایش تولیدات آنها نیز بوده‌ایم.