سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

عشایر برای ادامه فعالیت خود نیازمند حمایت بیشتر مسوولین هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

عشایر برای ادامه فعالیت خود نیازمند حمایت بیشتر مسوولین هستند

حمایت بیشتر از عشایر

استاندار کرمانشاه گفت: عشایر نیازمند حمایت بیشتر از سوی مسوولین هستند تا به عنوان قشر تولید کننده بتوانند ظرفیت دامپروری خود را حفظ کنند.

به گزارش ایرنا روابط عمومی استانداری روز یکشنبه به نقل از ابراهیم رضایی بابادی در نشست شورای برنامه ریزی استان افزود: عشایر بخش مهمی از جمعیت استان را تشکیل می دهند که متأسفانه خدمات ارایه شده به آن ها قابل مقایسه با شهرنشینان نیست.


وی در ادامه با اشاره به اینکه عشایر یک قشر تولید کننده هستند عنوان کرد: این بخش از جامعه نیازمند خدمات فرهنگی، آموزشی و بهداشتی بسیار بیشتری هستند و مدیریت ارشد استان نیز از برنامه های ارایه شده در این زمینه حمایت می کند.

استاندار کرمانشاه در باره برنامه اسکان داوطلبانه عشایر گفت: اسکان عشایر جزو سیاست های عمومی دولت است البته مکان های در نظر گرفته شده باید به شکلی باشد که این قشر بتوانند همچنان به دامپروری خویش بپردازند و نقش تولیدی خود را ایفا کنند.

رضایی بابادی از طرح افزایش تعداد دام های استان استقبال کرد و گفت: در این عرصه باید افق های دورتر را دید و اینکه در صورت ارتقای دام های استان از1/5 میلیون رأس به 10 میلیون رأس نیازمند چه میزان علوفه و یا مرتع جدید خواهیم بود.

رضایی بابادی با حمایت از طرح های علمی برای افزایش زاد و ولد دام های عشایر گفت: این طرح به افزایش تولید استان کمک می کند و با آموزش کارشناسان جهاد کشاورزی می توان آن را عملیاتی کرد.

در ادامه این نشست مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استانداری کرمانشاه نیز با اشاره به صادرات 170 هزار رأس گوسفند استان در سال گذشته افزود: این کار به شکلی صورت گرفت که شاهد افزایش قیمت گوشت گوسفند در سطح شهر نبودیم و در عین حال دامدارها نیر از این تدبیر منتفع شدند.

محسن دارابی در ادامه اظهار کرد: اگر مدیریت ارشد استان در این زمینه اقدام نمی کرد پیامدهای اقتصادی نامطلوبی برای دامداران در پی داشت و با ارزان شدن قیمت گوسفند زنده آن ها متحمل ضررهای مالی قابل توجه وهمچنین از دست رفتن سرمایه های خود می شدند.

وی همچنین اظهار داشت: با هماهنگی های صورت گرفته مبلغ 10 میلیارد ریال کمک فنی و اعتباری برای عشایر اختصاص یافته که در اختیار بانک کشاورزی قرار خواهد گرفت و این بانک نیز10 برابر این مبلغ تسهیلات ارزان قیمت در اختیار عشایر استان قرار خواهد داد.