سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

عمده داروهای لاغری بی‌اثرند - نمایش محتوای خبر

 

 

عمده داروهای لاغری بی‌اثرند

بیشتر داروهای لاغری بی‌اثرند

یک کارشناس تغذیه گفت: از نظر پزشکان و کارشناسان عمده داروهای لاغری یا بی اثرند و یا اینکه اگر هم اثری داشته باشند، فرد پس از مدت کوتاهی به وزن قبلی خود برمی‌گردد.

علی‌اشرف رشیدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به شیوع روز افزون چاقی در جامعه گفت: تغذیه نادرست، بی تحرکی و تغییر در شیوه زندگی شیوع روز افزون چاقی را در جامعه در پی داشته و  این مسئله در مورد کودکان و نوجوانان با توجه به خطراتی که چاقی برای آنان دارد از اهمیت زیادتری برخوردار است.

این کارشناس تغذیه با تاکید بر اینکه چاقی و اضافه وزن مشکلات زیادی را برای افراد در پی دارد، گفت: همین مسئله و تمایل به کاهش وزن سبب شده تا افراد برای لاغرتر کردن خود دست به هر کاری بزنند.

این کارشناس تغذیه افزود: برخی افراد با گرفتن رژیم های گوناگون سعی در لاغری خود دارند و برخی حتی برای کاهش وزن خود استفراغ کردن پس از خوردن غذا را در پیش می گیرند. برخی از افراد هم سعی می کنند با خوردن داروها به درمان چاقی بپردازند که البته گاهی این داروها با تجویز پزشک و گاهی نیز بدون تجویز پزشک و به شکل خودسرانه مصرف می‌شوند.

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه اغلب افرادی که با استفاده از روشهای معمول نمی توانند وزن خود را ایده آل نگهدارند به سمت مصرف داروها گرایش می‌یابند، گفت:  عمده این داروها استانداردهای دارویی لازم را ندارند، ضمن اینکه مصرف خودسرانه داروها می تواند عوارض زیادی را در افراد به جا بگذارد.

رشیدی گفت: متاسفانه تبلیغات زیادی در مورد مصرف این داروها و اثرات مثبت آنها در شبکه‌های ماهواره‌ای، سایت ها و... انجام می گیرد و این در حالیست که سایتهای پزشکی و علمی مصرف اینگونه داروها را اصلا توصیه نمی‌کنند.

به گفته وی از نظر پزشکان و کارشناسان عمده این داروها یا بی اثرند و یا اینکه اگر هم اثری داشته باشند فرد پس از مدت کوتاهی به وزن قبلی خود برمی‌گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه برخی افراد برای لاغر شدن از داروهای گیاهی استفاده کرده و تصور می کنند مصرف داروهای گیاهی مشکلات زیادی را برای آنها به همراه ندارد، گفت: این در حالیست که مصرف بسیاری از این داروها در دنیا ممنوع است.

این کارشناس تغذیه در ادامه با بیان اینکه مصرف خودسرانه داروهای چاق کننده هم می تواند مشکلاتی را برای افراد در پی داشته باشد، از افرادی که قصد چاق شدن و یا لاغر شدن دارند خواست تا در وهله اول تلاش کنند با یک رژیم غذایی و ورزش مناسب این کار را انجام دهند و در صورت لزوم استفاده از دارو این کار را زیر نظر متخصصان انجام دهند.

رشیدی افزود: اگر قرار است فردی برای درمان لاغری و یا چاقی خود دارو مصرف کند مصرف این داروها را زیر نظر متخصصان انجام دهد، چراکه به همراه برخی از این داروها رعایت رژیم غذایی خاص ضروری است.