جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

عمده کتابفروشی‌ها در حال ورشکست شدن هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

عمده کتابفروشی‌ها در حال ورشکست شدن هستند

عمده کتابفروشی‌ها در حال ورشکست شدن هستند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: بخش عمده‌ای از کتابفروشی‌های کرمانشاه در حال ورشکست شدن هستند که دلیل آن نیز پایین بودن سرانه کتابخوانی در جامعه است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، ابراهیم رحیمی زنگنه در آیین اختتامیه طرح تابستانه کتاب که در کتابفروشی "کتاب شهر" کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌هایی که در حوزه کتاب در استان انجام شده، گفت: دو سال است که آیین انتخاب کتاب سال کرمانشاه برگزار می‌شود و امسال نیز سومین دوره آن را برگزار خواهیم کرد.

وی به برپایی نمایشگاه کتاب در استان نیز اشاه کرد و گفت: نمایشگاه‌های کتاب برپا شده در کرمانشاه بلحاظ میزان فروش و بازدیدکننده جزو دو تا سه نمایشگاه برتر کشور است و در این نمایشگاه‌ها بیش از دو میلیارد تومان فروش کتاب داریم که این آمارها نشان می‌دهد در خرید کتاب جایگاه خوبی داریم، اما اینکه در مطالعه کتاب در چه جایگاهی هستیم، آمار دقیقی وجود ندارد.

رحیمی زنگنه گفت: در مجموع آمار سرانه کتابخوانی در کشور ما پایین است و در حالیکه میانگین سرانه مطالعه در جهان 72 دقیقه است، در ایران بسیار پایین‌تر بوده که در این خصوص آمارهای متفاوتی از هفت تا 13 دقیقه اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه پایین بودن سرانه کتابخوانی در کشور نگران کننده است، گفت: ترجمه کتاب مثنوی مولانا در کشور آمریکا 98 میلیون جلد فروش داشته و این در حالیست که گاها دیده می‌شود دانشجوی دکتری ادبیات فارسی ما یک مرتبه این کتاب را بطور کامل نخوانده و اینها نگرانی‌های جدی است.

وی با بیان اینکه تیراژ کتاب ما به 100 جلد رسیده است، گفت: در کرمانشاه 120 تا 130 کتابفروشی داریم که به نسبت جمعیت دو میلیونی استان و در قیاس با دیگر صنوف بسیار کم است.

عمده این کتابفروشی‌ها هم در حال ورشکست شدن هستند، چون مردم کتاب نمی‌خوانند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه افزود: معتقدم در این شرایط فردی که کتابفروشی دایر می‌کند مجاهده کرده و همه باید کمک کنیم که سر پا بماند و به فعالیتش ادامه دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه نیاز به گفتمان سازی فرهنگی داریم، گفت: اگر می خواهیم به توسعه پایدار برسیم، تحقق آن بدون توجه به فرهنگ که اساس توسعه است، میسر نخواهد شد.

به واقع توسعه پایدار از رهگذر فرهنگ محقق می‌شود. سیده فریبا جمشیدی مدیر کتابفروشی " کتاب شهر" کرمانشاه نیز با بیان اینکه کتاب فضای زندگی ما را روشن می‌کند، گفت: کتابخوانی و مطالعه در پیشرفت بشر نقش موثری داشته و دارد.

وی افزود: کشورهای پیشرفته با داشتن 20 درصد جمعیت جهان 70 درصد کتابهای مصرفی را تولید می‌کنند و در مقابل وضعیت مطالعه در کشورهای در حال توسعه مناسب نیست.

جمشیدی به استقبال خوب مردم استان از طرح‌های عیدانه کتاب و تابستانه کتاب اشاره کرد و گفت: کتابفروشی "کتاب شهر" کرمانشاه در طرح تابستانه کتاب جزو 10 کتابفروشی برتر کشور انتخاب شد.