رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

عملیات های کرمانشاه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عملیات های کرمانشاه

عملیات های کرمانشاه

شهر كرمانشاه :

شهر كرمانشاه مركز استان مرزي كرمانشاه با داشتن مراكز و پايگاه هايي چون فرودگاه ، پالايشگاه نفت ، پايگاه هوانيروز ، تاسيسات صنعتي و ....داراي اهميت خاصي مي باشد . پس از پيروزي انقلاب اسلامي ستاد فرماندهي سپاه منطقه 7 در اين شهر تشكيل گرديد و برادر محمد بروجردي به عنوان فرمانده اين سپاه نقش بسزايي در ايجاد امنيت در دو استان كرمانشاه و كردستان ايفا كرد از شروع جنگ اين شهر همچون بسياري از شهرهاي ايران هدف حملات مكرر هواپيماهاي ارتش عراق قرار گرفت . در طول جنگ 31/6/1359 تا مرداد 1367 كرمانشاه 176 بار هدف بمب ها و موشك هاي ارتش عراق واقع شد و 2158 تن شهيد و 4252 تن مجروح تقديم انقلاب اسلامي كرد . جمله نقاط مورد هجوم دشمن يكي از پناه گاههاي شهر واقع در خيابان نويد جنب پارك شيرين بود كه در تاريخ 26/12/1366 هدف حمله دشمن قرار گرفت . در جريان اين هجوم 76 تن شهيد و 158 تن مجروح شدند . كرمانشاه در طول جنگ به عنوان مركز پشتيباني و عقبه جبهه مياني نبرد به خوبي نقش ايفا كرد . آيت الله اشرف اصفهاني نماينده امام و امام جمعه كرمانشاه كه نقش بارزي در پشتيباني مادي و معنوي و جذب نيروهاي مردمي در جنگ داشت . در روز جمعه 23/7/1361 قبل از ايراد خطبه نماز جمعه در مسجد جامع كرمانشاه هدف سوء قصد منافقين قرار گرفت و در سن 82 سالگي به لقاالله پيوست . كرمانشاه كه از شهرهاي تاريخي و فرهنگي ايران است به دليل قرار گيري در تقاطع دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب و نيز همجواري با عراق و واقع شدن بر سر راه كربلا و بغداد از اهميت بسياري برخوردار است . سه ردوخانه قره سو-آبشوران و چم بشير در كرمانشاه جريان دارد .چهار عمليات مرصاد و كربلاي 6 و بيت المقدس 4 و مطلع الفجر در خود كرمانشاه اتفاق افتادند .

1-عمليات مرصاد :

رمز:يا صاحب الزمان ادركني

زمان : 5/5/1367

پس از مقاومت نيروهاي سپاه و بسيج در دشت حسن آباد و زمين گير شدن نيروهاي منافقين در پشت ارتفاعات چهار زبر فرماندهان و رزمندگان خودي براي آزاد سازي مناطق تصرف شده و انهدام نيروهاي منافقين به تدريج در منطقه متمركز شدند . سپس عمليات مرصاد با رمز ياصاحب الزمان ادركني در 5/5/1367 به فرماندهي سپاه پاسداران و با پشتيباني هوانيروز ارتش از سه محور آغاز شد :

1-در محور چهار زبر لشكر تازه تاسيس ولي امر (عج) با استقرار روي ارتفاعات تنگه چهار زبر و اجراي آتش راه پيشروي قواي زميني منافقين را در جاده اسلام آباد – كرمانشاه سد كرد .

2-در محور اسلام آباد تيپ نبي اكرم (ص) متشكل از سه گردان از پاسداران كرمانشاه و تيپ مسلم بن عقيل(پاسداران سومار) به سرعت وارد اسلام آباد شدند و پيشاپيش آنان يك گردان از پاسداران اسلام آباد كه به شهر آشنايي كامل داشتند به شهر نفوذ كرده و سازمان قواي منافقين را بر هم زدند . منافقين براي جبران خسارت ها دو تيپ از نيروهاي خودي را از محور حسن آباد فراخواندند تا با حملات نيروهاي خودي مقابله كنند .

3-در محور جاده قلاجه نيروهاي لشكر 27 محمد رسول الله (ص) از سه راهي غرب اسلام آباد وارد كارزار شدند طوري كه منافقين را دور زدند و تلفات زيادي بر آنها وارد ساختند سرانجام منافقين كه در محدوده كوچكي از اسلام آباد تا تنگه چهار زبر به محاصره درآمده بودند تلفات فراواني متحمل و منهدم شدند و برخي نيز به سمت عراق گريختند .

به اين ترتيب عمليات مرصاد كه آخرين عمليات هشت سال دفاع مقدس نيز محسوب مي شود با موافقيت چشم گيري به پايان رسيد و افزون بر آنكه پيروزي نظامي بزرگي در پي داشت با ضرباتي كه با سازمان منافقين وارد شد از نظر امنيت نيز براي جمهوري اسلامي موفقيت بزرگي بود و اين برگ تاريخ جنگ بسيار افتخار آفرين ورق خورد .

2-عمليات كربلاي 6 :

رمز : يازهرا (س)

زمان : 23 تا 24 /10/1365

نفت شهر تنها شهري است كه تا پايان جنگ  در اشغال عراق باقي ماند موقعيت جغرافيايي و نداشتن جاده هاي مواصلاتي اين جبهه را فاقد ارزش تاكتيكي كرده بود لذا يك منطقه پدافندي آرام محسوب مي شد با وجود اين در چهار چوب استراتژي عمليات پشتيباني در منطقه غرب با هدف كاستن تمركز دشمن در جنوب و تجزيه قواي ارتش عراق عمليات كربلاي 6 را طراحي كرد.نيروهاي زميني ارتش كه از زمان عمليات مسلم بن عقيل در منطقه سومار مستقر بود با انتخاب منطقه نفت شهر آماده عمليات شد بر اساس طرح مانور زمان آغاز عمليات 48 ساعت پس از شروع عمليات كربلاي 4 تعيين شده بود اما توقف عمليات كربلاي 4 زمان عمليات نفت شهر را به تعويق انداخت در پي آن مقرر شد اين عمليات سه روز پس از آغاز عمليات كربلاي 5 شروع شود . عمليات كربلاي 6 سرانجام 6 روز پس از آغاز عمليات كربلاي 5 شروع شد اما موفقيتي حاصل نشد و نفت شهر همچنان در اشغال باقي ماند .

3-عمليات بيت المقدس 4

رمز : يا اباعبدالله (ع)

زمان : 5/1 تا 9/1/1367

تنها با گذشت پنج روز از عمليات والفجر 10 سپاه پاسداران عمليات ديگري را كه هدف گرفتن سرپل در جنوب درياچه دربنديخان و تامين نيروهاي خودي در منطقه ((سرشات خارو)) و با هدف نهايي رسيدن به سد دربنديخان طراحي كرده بود در تاريخ 5/1/1367 با نام عمليات بيت المقدس 4 اجرا كرد در مرحله اول براي شكستن خطوط دشمن در جنوب درياچه دربنديخان عمليات آبي-خاكي اجرا شد در اين مرحله نيروهاي غواص لشكر 10 سيدالشهدا (ع) در ساعات نخست عمليات پس از عبور از درياچه به انهدام نيروهاي دشمن پرداختند و در پي آن لشگرهاي 57 و 27 و 18 سپاه پاسداران از درياچه دربنديخان عبور كردند و در ادامه پيشروي خود ارتفاعات شاخ سورمر-شاخ شمشيران و بخشي از ارتفاع برددكان و روستاهاي منطقه را تصرف كردند هدف نهايي نيروهاي خودي سد دربنديخان بود دشمن كه با تهديد جدي رو به رو شده بود اقدام به بمباران شيميايي منطقه كرد و مانع پيشروي رزمندگان شد و بدين ترتيب ادامه عمليات ميسر نشد و نيروهاي خودي به همان مناطق تصرف شده بسنده كردند .

4-عمليات مطلع الفجر

رمز : يا مهدي (عج) ادركني

زمان : 20/9 تا 17/10/1360

چند ماه پس از عمليات رجايي-باهنر استراتژي جديدي براي ادامه جنگ اتخاذ شد  و در چهار چوب آن طرح هاي راه كربلا براي آزاد سازي مناطق پي ريزي شد بر پايه اين استراتژي طرح عملياتي كربلاي 7 براي منطقه غرب طرح ريزي گرديد كه در زمان اجرا مطلع الفجر ناميده شد .هدف عمليات آزاد سازي ارتفاعات مهم منطقه گيلان غرب و سرپل ذهاب بود . در طرح مانور اين عمليات دو محور اصلي هر يك داراي محورهاي فرعي نيز بودند . مشخص شده بود هدف محور شمالي عبور از تنگه هاي كركوك –قاسم آباد و حاجيان و قطع جاده گيلان غرب-قصر شيرين بود .همچنين در محور جنوبي نيروهاي مستقر در چغالوند و داربلوط ماموريت داشتند به ارتفاعات چرميان و شياه كوه تك كنند و با نيروهاي محور شمالي الحاق كند عمليات در روز 20/9/1360آغاز شد و ابتدا ارتفاعات شياه كوه و چرمين در محور جنوبي به تصرف نيروهاي خودي در آمد اما در محورهاي شمالي به رغم موفقيت اوليه تلاش رزمندگان ناكام ماند لذا به دليل نبود جاده تداركاتي و عدم الحاق با محور شمالي موقعيت تصرف شده در محور جنوبي نيز تثبيت نشد . اين در حالي بود كه دشمن نيز براي باز پس گيري منطقه پي در پي پاتك مي كرد . در نتيجه پس از هفده روز مقاومت در روز هجدهم نيروهاي محور جنوبي نيز به موقعيت قبلي خود بازگشتند .