جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

فاصله زیاد با چاپخانه‌های روز دنیا داریم - نمایش محتوای خبر

 

 

فاصله زیاد با چاپخانه‌های روز دنیا داریم

فاصله زیاد با چاپخانه‌های روز دنیا داریم

رییس اتحادیه چاپخانه‌داران کرمانشاه معتقد است، در حال حاضر فاصله زیادی بین وضعیت چاپخانه‌های استان با تکنولوژی روز صنعت چاپ وجود دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، کیوان کاشفی در همایش تجلیل از پیشکسوتان و فعالان صنعت چاپ استان که امروز (24 شهریور) با حضور جمعی از فعالان این عرصه در محل تالار وحدت کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه صنعت چاپ از معدود صنایعی است که دارای دو ویژگی صنعتی و فرهنگی است، گفت: عمده نگاه‌ها به این صنعت در بخش فرهنگی است و اساسا این صنعت یکی از زیرساخت های مهم در جهت رونق فرهنگ به شمار می‌رود.

وی افزود: از طرف دیگر صنعت چاپ به عنوان یک صنعت مکمل در دنیا شناخته شده و در بسیاری صنایع مانند صنعت بسته بندی به عنوان یک صنعت مکمل حضور دارد.

کاشفی صنعت چاپ استان را در رده چهاردهم کشور عنوان کرد و فزود: در حال حاضر هفت مشکل به وضوح در این صنعت در استان قابل مشاهده است.

وی اولین مشکل این صنعت در استان را فاصله زیاد وضعیت چاپخانه های استان با تکنولوژی روز صنعت چاپ در دنیا عنوان کرد و افزود: متاسفانه این فاصله به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در این صنعت بوجود آمده که این امر مشکلات بسیاری را برای صنعت چاپ استان بوجود آورده است.

رییس اتحادیه چاپخانه‌داران کرمانشاه عدم تکمیل زنجیره چاپ در استان را از دیگر مشکلات این صنعت در استان عنوان کرد و افزود: این مشکل موجب شده تا بسیاری مطبوعات استان سفارشات خود را به استانهای دیگر بدهند.

وی اظهار کرد: متاسفانه ایجاد برخی از این زنجیره‌ها در استان صرفه اقتصادی ندارد و به همین علت کمتر سرمایه گذاری رقبت ورود به این عرصه را دارد و این امر موجب شده تا زنجیره صنعت چاپ در استان ناقص بماند.

کاشفی نبود نیروی متخصص، نبود تکنسین ماهر جهت تعمیرات دستگا‌ه‌های چاپ، نبود واحدهای چاپی بزرگ و خروج بی رویه سفارشات چاپ از استان را از جمله دیگر مشکلات این صنعت در استان عنوان کرد.

رییس اتحادیه چاپخانه داران استان کرمانشاه مالیات سنگین را مشکل دیگر این صنعت در استان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر مالیات پرداختی از سوی چاپخانه‌دارهای استان هیچ تناسبی با میزان درآمد آنها ندارد.

کاشفی اظهار کرد: قطعا با یک حساب و کتاب ساده می‌توان میزان درآمد چاپخانه‌دارها را محاسبه کرد و بر اساس آن از آنها مالیات گرفت، اما از آنجا که همواره حساب و کتاب دقیقی در کل کشور وجود ندارد نتیجه همه بی‌تدبیری ها را بخش خصوصی باید با پرداخت مالیات جبران کند.

رییس اتحادیه چاپخانه داران استان کرمانشاه معتقد است: استفاده از راهکارهایی مانند آموزش نیروهای صنعت چاپ استان، ادغام برخی چاپخانه‌ها با یکدیگر، کنترل اعطای مجوز در این صنعت، راه‌اندازی تعاونی چاپخانه‌دارها و ایجاد یک اتاق فکر می‌تواند به رفع مشکلات این صنعت در استان کمک کند.