رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

فداکاری‌ها و از جان گذشتگی‌ جامعه‌ پزشکی و پرستاری در جبهه‌ها - نمایش محتوای خبر

 

 

فداکاری‌ها و از جان گذشتگی‌ جامعه‌ پزشکی و پرستاری در جبهه‌ها

فداکاری های جامعه پزشکی

یک ‌پرستار دوران دفاع‌مقدس از از فداکاری‌ها و از جان گذشتگی‌ جامعه‌ پزشکی و پرستاری در جبهه‌ها گفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه‌کرمانشاه، فرزانه میری کارشناس ارشد پرستاری و یکی از پرستاران دوران ‌جنگ دراولین‌همایش منطقه‌ای طب و ایثار که با حضور 500 پزشک، پیراپزشک و داروساز از پنج‌استان غربی‌کشور درمحل تالارانتظار کرمانشاه برگزار شد، جنگ‌ را یکی‌ از بحران‌های ‌پایدار دانست و اظهار کرد: همواره درجنگ منابع‌ مادی و معنوی کشورها نابود شده و هزینه‌های سنگینی به کشورهای درگیرجنگ وارد می‌شود.

میری اظهارکرد: ایران نیز به عنوان یک‌کشور درحال توسعه و مستقل از این‌قاعده مستثنی نبود و هزینه‌های سنگینی درجنگ هشت‌ساله‌ای که به‌کشور تحمیل شد، متحمل شد.

وی اظهار کرد: درجنگ همه ‌اقشار جامعه درگیر می‌شوند و صدمات وارده به کشور بسیار بیشتر از توانایی‌جامعه است و همین‌امر کمک‌رسانی و  امدادرسانی بیشتری را در همه زمینه‌ها می‌طلبد و اینجاست که باتوجه به افزایش بسیار مجروحین و تلفات، ارزش‌کار و خدمات جامعه ‌پزشکی و پرستاری مشخص می‌شود.

این‌پرستار دوران ‌دفاع‌مقدس، اظهار کرد: خسارات جانی و مالی جنگ به عنوان یک بحران بیش از توانایی و تجیهزات و منابع و پرسنل تیم ‌سلامت کشور بود و باید راهکاری تدوین می‌شد که با وجود این‌ مشکلات و امکانات ‌اندک ساماندهی و خدمات‌رسانی به جبهه‌ها به بهترین وجه‌ ممکن انجام می‌شد.

میری افزود: درهمین‌راستا دراولین اقدام اورژانس‌ها، فوریت ‌های پزشکی و بیمارستانهای صحرایی ساخته شد که همین‌امر موجب کاهش 30 تا 50 درصدی تلفات‌جنگ شد.

وی اظهار کرد: در ابتدای جنگ به سرعت در 25 کیلومتری خط ‌مقدم جبهه اورژانس‌ها و در فاصله 100 کیلومتری بیمارستانهای صحرایی دایر شد.

میری با بیان‌اینکه در تمام‌دنیا، کشورهای درحال‌جنگ همواره مجروحین با جراحت‌های‌سطحی را نزدیک جبهه مداوا کرده و مجروحین با جراحت‌های ‌بسیار را به شهرهای ‌دور اعزام می‌کنند، گفت: تیم ‌سلامت دردوران دفاع‌ مقدس این ‌رابطه را معکوس اجرا کردند و مجروحینی که حال‌بدتری داشتند درنزدیکترین مرکزدرمانی پشت ‌جبهه مداوا می‌شدند و سایر مجروحین که حال‌بهتری داشتند به شهرهای دوراعزام می‌شدند و همین‌امر تاثیر بسیاری درکاهش‌ تلفات‌جنگ داشت.

میری به فداکاریهای بسیار پرسنل و کادر پزشکی و پرستاری در دوران‌ جنگ اشاره کرد و افزود: بسیاری از پرستاران بیش از شیفت‌های ‌کاری خود انجام‌ وظیفه می‌کردند و پزشکان نیز از تمام ‌توان خود برای جراحی و مداوای مجروحین استفاده می‌کردند.

وی اظهار کرد: یکی از نمونه‌های همین پزشکان ‌فداکار دکتر «منصور رامی» است که با انجام پنج‌هزار جراحی در طول هشت ‌سال دفاع ‌مقدس رکورددار جراحی ‌جهان است.

این‌پرستار دوران دفاع‌مقدس به سرعت‌عمل کادر درمانی درجبهه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: تا پیش ازجنگ تحمیلی رکورد تخلیه مجروحین از خط ‌مقدم تا اتاق ‌عمل با 45 دقیقه در اختیار کشور آمریکا بود که این‌زمان را کادر درمانی کشورمان در عملیات «بیت‌المقدس» و «رمضان» که هزاران مجروح به دنبال داشت به 25 دقیقه کاهش دادند.

وی با بیان‌اینکه همواره پزشکان و پرستاران دوشادوش رزمندگان، خود را برای عملیات‌های جنگی آماده می‌کردند، گفت: در عملیات «فتح‌المبین» 15 اورژانس ‌صحرایی احداث شد که هرکدام 15 تا 25 تخت و هرتخت یک‌ پرستار و هرسه تخت یک‌ پزشک مراقب داشت.

وی تصریح کرد: هر سه تا چهار اورژانس نیز توسط یک بیمارستان ‌صحرایی پشتیبانی می‌شد تا کار مداوا و درمان مجروحین با کیفیت و سرعت ‌بالایی انجام شود.

میری با بیان ‌اینکه شیوع و همه‌گیری بیماری‌های عفونی همواره یکی‌از معضلات‌بهداشتی کشورهای درگیرجنگ بوده و عامل افزایش تلفات ‌انسانی است، گفت: خوشبختانه در نتیجه رعایت موارد‌ بهداشتی در تمامی جبهه‌ها توسط کادرهای درمانی، در دوران دفاع‌مقدس هیچ همه‌گیری بیماری‌های عفونی به وجود نیامد و هیچ اپیدمی از این‌بیماری‌ها در جبهه‌ها گزارش نشد.

وی با اشاره به تقدیم چهار هزار شهید جامعه ‌پزشکی در دوران دفاع‌مقدس اظهار کرد: از این ‌تعداد 251 شهید پرستار بودند.

میری اظهار کرد: به خاطر فداکاری جامعه‌ پزشکی و پرستاری در دوران دفاع ‌مقدس در طول هشت‌سال دفاع‌مقدس درهیچ عملیاتی کمبود پزشک و پرستار نداشتیم و پزشکان و پرستاران با فداکاری و کار بسیار خود رزمندگان را در طول‌جنگ و عملیات‌ها حتی لحظه‌ای تنها نگذاشتند و این ‌امر موجب رضایت و تقدیر همواره امام (ره) از جامعه ‌پزشکی بود.