سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

فرهنگ کار باید در جامعه احیاء شود - نمایش محتوای خبر

 

 

فرهنگ کار باید در جامعه احیاء شود

فرهنگ کار باید درجامعه احیاء شود

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه باید فرهنگ کار در جامعه احیاء شود، گفت: متاسفانه ترویج فرهنگ غلط مدرک‌گرایی باعث شده میزان بیکاران فارغ التحصیل دو و نیم برابر افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی باشد.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، داوود ناصری امید در دیدار با امام جمعه اسلام آبادغرب با بیان اینکه یکی از دغدغه های جامعه ما بحث بیکاری است، گفت: متاسفانه بیشترین آمار بیکاری مربوط به فارغ التحصیلان است و درصد بیکاری در این قشر نزدیک به دو و نیم برابر افرادی است که هیچگونه تحصیلات دانشگاهی ندارند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه تصریح کرد: دلیل این موضوع عدم نیازسنجی صحیح در این زمینه برای تعیین رشته‌های آموزش عالی متناسب با نیاز بازار کار است و اگر متناسب با نیاز بازار کار جذب دانشجو صورت می‌گرفت، شاهد این اتفاق نبودیم.

وی گفت: هم اکنون یک سوم از دانشجویان ما در رشته های علوم پایه هستند که هیچ نیازی در بازار کار برای جذب این افراد وجود ندارد.

از سوی دیگر در نظام آموزش و پرورش چندان گرایشی به سمت رشته های مهارتی نیست و حدود40 درصد از ظرفیت هنرستان های ما خالی است و اغلب دانش آموزان به سمت رشته های نظری گرایش دارند که یک آفت است.

ناصری امید تصریح کرد: هزینه آموزش افراد در مراکز آموزشی فنی و حرفه ای چند برابر هزینه آموزش در مراکز رسمی است، اما استقبال کمتر است که دلیل آن فرهنگ غلطی است که طی یکی دو دهه اخیر باب شده و آن چیزی جز فرهنگ مدرک گرایی نیست و متاسفانه ارزش و فرهنگ کار پایین آمده است و جایگاه آن به مدرک داده شده است.

وی افزود: متاسفانه به خاطر این فرهنگ غلط، یک فرد بیکار لیسانس جایگاه بالاتری از یک استادکار با درآمد بالا بین خانواده‌ها دارد که این یک معضل است.

وی در ادامه گزارشی از عملکرد مجموعه آموزش فنی و حرفه ای ارائه کرد و گفت: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای به عنوان متولی آموزش های مهارتی و غیر رسمی کشور فعالیت می‌کند.

وی از وجود 22 مرکز دولتی آموزش فنی و حرفه ای در استان یاد کرد و افزود: شش مرکز از این مراکز در شهر کرمانشاه واقع شده است.

ناصری امید یادآور شد: تمامی خدمات ما در مراکز دولتی به صورت 100 درصد رایگان بوده و حتی برای افرادی که از روستاها برای آموزش‌های فنی و حرفه ای مراجعه می‌کنند، محل اسکان، خوابگاه و غذا نیز در کنار خدمات آموزشی تعریف می‌کنیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه اشاره‌ای نیز به ایجاد کارگاه آموزش مهارتی در زندانها جوار صنعت، صنوف و دانشگاه ها داشت و گفت: آموزش در مراکز خودمان نیز به صورت متمرکز و مستمر در حال انجام است.

وی افزود: در مراکز دولتی، آموزشگاه های خصوصی نیز فعالیت می‌کنند و حدود 350 آموزشگاه در سطح استان وجود دارد که که حدود 30 آموزشگاه آن در شهر اسلام آبادغرب فعال است و ارائه خدماتشان با شهریه مصوب ما صورت می‌گیرد.

ناصری امید به تعهدات سالیانه آموزش فنی و حرفه ای استان نیز اشاره کرد و یادآور شد: سال 94 در بخش خصوصی و دولتی، نزدیک به هشت و نیم میلیون نفر ساعت در قالب 40 هزار نفر دوره ارائه خدمات داشتیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه در پایان خطاب به امام جمعه اسلام آباد غرب گفت: انتظار ما این است که ائمه جمعه به ما در این زمینه کمک کنند تا بتوانیم ارزش کار و جایگاه آن را احیاء و فرهنگ مهارت آموزی را ترویج دهیم.