جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

فضاهای مجازی و دور ماندن کودکان از کتاب - نمایش محتوای خبر

 

 

فضاهای مجازی و دور ماندن کودکان از کتاب

فضاهای مجازی کودکان را از کتاب دور کرده

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه گفت: متاسفانه رشد فضاهای مجازی امروزه کودکان و اولیاء را از کتاب جدا کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، رضا موزونی با بیان اینکه نیاز کودکان به ادبیات در این زمان بیش از هر زمان دیگری احساس می شود، افزود: متاسفانه فضاهای مجازی امروز کودکان و اولیا را از کتاب جدا کرده، در حالیکه کتاب به عنوان بخشی از ادبیات کودکان می تواند در پرورش تخیل کودکان و نوجوانان بسیار تاثیر گذار باشد.

این نویسنده کودکان گفت: قصه ها و افسانه های فرهنگ عامه دریچه های زیادی را به روی ذهن کودکان باز می کند و باعث آشنایی کودکان با محیط زندگی و نیز رشد عاطفی آنان می شود.

موزونی افزود: پدران و مادرانی که به بهانه شغل و گرفتاری کاری فرصت با کودکان بودن را از فرزندشان دریغ می کنند، بیشترین ظلم را در حقشان روا داشته اند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه در ادامه گریزی به دنیای کتاب های کودکان زد و گفت: انتخاب کتاب برای کودکان بسیار مهم است و متاسفانه بسیاری از والدین  جذب جلدهای پر زرق و برق کتاب ها می شوند و این کتابهای بی محتوا را وارد زندگی کودکان می کنند.

وی تناسب کتاب با گروه سنی کودکان، نوع کاغذ کتاب، رعایت نکات ادبی و دستوری، اندازه و رنگ حروف و نوع تصویر و نقاشی را از ویژگی های ظاهری کتاب های خوب برای کودکان و و محتوای انسانی و دینی  و اخلاقی و آموزشی را نیز از ویژگیهای درونی و محتوایی کتاب ها دانست و از والدین خواست تا خرید کتاب را در سبد هزینه خانوار داشته باشند.

وی در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره "مهدی آذر یزدی" نویسنده خوب کودکان گفت: نویسنده "قصه های خوب برای بچه های خوب" توانست با بازنویسی قصه های کلاسیک ایران از کتاب‌های کهن دریچه ای زیبا به دنیای کودکان و نوجوانان بگشاید.