سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

قرار گرفتن 100 هزار هکتار از اراضی استان در طرح سامانه گرمسیری - نمایش محتوای خبر

 

 

قرار گرفتن 100 هزار هکتار از اراضی استان در طرح سامانه گرمسیری

قرار گرفتن 100 هزار هکتار از اراضی استان در طرح سامانه گرمسیری

صد هزار هکتار از اراضی استان کرمانشاه در طرح سامانه گرمسیری قرار گرفته است.

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما مر کز کرمانشاه، معاون وزیرجهاد کشاورزی که از روز گذشته به استان کرمانشاه سفر کرده است صبح امروز در جلسه پیگیری طرح آبیاری و زهکشی اراضی پایاب سامانه گرمسیری شهرستان سرپل ذهاب گفت: بالغ بر 1 میلیون و 250 هزار هکتار از اراضی کشور در برنامه توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی و طرح سامانه گرمسیری قرار گرفته که از این مقدار سهم استان کرمانشاه بالغ بر 100 هزار هکتار خواهد بود.

علیمراد اکبری با تاکید بر نقش استفاده از روشهای نوین آبیاری در صرفه جویی منابع آبی کشور افزود: باحرکت به سمت توسعه عمودی کشاورزی میزان بهره وری از آب در هر هکتار از اراضی کشاورزی را افزایش می دهیم. وی به عملیات اجرایی 63 هزار هکتار از پروژه های منطقه گرمسیری استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در سال جاری توسعه روشهای نوین آبیاری 250هزارهکتار هدف گذاری شده است و 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای این پروژه تأمین اعتبار صورت گرفته است .

معاون وزیرجهادکشاورزی همچنین به بحث توسعه شبکه های آبیاری اشاره و خاطرنشان کرد: از مجموع 570 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته به این بخش در کشور، 210 میلیارد تومان از این منابع در استان کرمانشاه جذب شده است .

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه هم با تاکید برعملیاتی شدن طرح توسعه منطقه ای در سرپلذهاب گفت: قطعا با اجرایی شدن این طرح بالغ بر 22 هزار هکتار از اراضی شهرستان آبی خواهد شد .

وی افزود: با توجه به شرایط مناسب اقلیمی سرپل ذهاب طرح توسعه گلخانه ای در سطح 25هکتار با فراهم سازی تسهیلات بانکی در دستور کار قرار دارد که در آینده این اراضی بخش عمده محصولات مورد نیاز کشور عراق و داخل کشور را تامین خواهد کرد.

شهرستان سرپلذهاب دارای 30هزار هکتار اراضی کشاورزی می باشد که از این مجموع 13هزار هکتار آن اراضی آبی و مابقی را اراضی دیم تشکیل می دهند.