جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

قوانین حاکم بر قاچاق کالای سلامت محور بازدارنده نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

قوانین حاکم بر قاچاق کالای سلامت محور بازدارنده نیست

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از عدم بازدارندگی قوانین حاکم بر قاچاق کالای سلامت محور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، دکتر امید عبدی در در اولین همایش ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد که در این دانشگاه برگزار شد با بیان اینکه تقاضا برای خرید محصولات قاچاق و تقلبی در سطح جامعه بسیار زیاد است، گفت: در سال گذشته چند نفر برنج های آلوده را وارد کشور کردند که سلامتی کل مردم جامعه را به خطر انداختند و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یکی از معدود ارگانهایی بود که علی رغم فشارهای زیادی که از جهات مختلف وارد می شد مقابل عرضه آن به بازار ایستاد و هنوز هم این فشارها ادامه دارد .

وی افزود: ما باید بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در زمینه قاچاق را به عنوان فصل الخطاب، سر لوحه کار خود قرار دهیم و کالای سلامت محور قاچاق اعم از دارو ، مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی را سریعاً‌ امحاء کنیم. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه ابزارهای تشخیص تقلب در کشور ما به روز نیست خاطر نشان کرد: تنوع تقلب ها بسیار بیشتر از قبل شده و ما به ابزارهای تخصصی تر برای این گونه تقلب ها نیاز داریم که امیدواریم دولت با تأمین منابع به سمت تهیه این ابزارها پیش برود.

وی وظیفه کارشناسان حوزه قاچاق کالای سلامت محور را بسیار سنگین و مخاطره آمیز عنوان کرد و افزود: باید برای دانشگاهها ساختار تشکیلاتی منسجم و کارآمدی دیده شود و کارشناسان و بازرسان به عنوان ضابطین قضایی شناخته شوند.

دکتر عبدی با اشاره به اهمیت آموزش و اطلاع رسانی در زمینه قاچاق حوزه سلامتگفت: متأسفانه ما آموزش در این زمینه را از سنین بالا شروع می کنیم که بازدهی بسیار کمی دارد و بهتر است به کودکان از دوران پیش دبستانی و دبستان تفهیم کنیم که قاچاق چیست و چه خطراتی برای سلامت آنان دارد.