رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

لباس کُردی یکی از زیباترین لباس هااست - نمایش محتوای خبر

 

 

لباس کُردی یکی از زیباترین لباس هااست

لباس کُردی یکی از زیباترین لباس های موجوداست

استاندار کرمانشاه گفت: لباس کُردی یکی از زیباترین لباس های موجود است و از تنوع رنگ و ظرافت های خاصی برخوردار است.

به گزارش ایرنا روابط عمومی استانداری روز شنبه به نقل از ابراهیم رضایی بابادی در بازدید از مرکز بنیاد کرمانشاه شناسی افزود: لباس کردی می تواند یکی از جذابیت های فرهنگی استان کرمانشاه و کشور باشد و باید بیشتر به آن اهمیت داده شود و رواج پیدا کند.


وی در این نشست ضمن بیان اهمیت کار بنیاد کرمانشاه در حفظ و نگهداری داشته ها و سرمایه های فرهنگی استان اظهار داشت: کرمانشاه مرکز بسیاری از نژادها و گویش های مختلف و نیز ادیان و مذاهب است که به زبان کردی تکلم می کنند و این می تواند مبنای مهمی برای پژوهش و تحقیق باشد.

وی خواستار ارتباط بیشتر این مرکز با استانداری در جهت تبیین برنامه هایی در راستای اهداف این بنیاد شد و تصریح کرد: کرمانشاه نماد بارز و مشخص تنوع فرهنگی است و باید از این فرصت نهایت استفاده را در مباحثی چون گردشگری و میزبانی همایش ها و کنگره ها ببریم.

وی افزود: باید طرحی را در خصوص تاثیر داشته های استان کرمانشاه بر سایر مناطق کردنشین تهیه کنیم زیرا اثرگذاری کرمانشاهیان در طول تاریخ تاکنون، امری مشخص و معلوم است و این بنیاد می تواند در این زمینه نیز فعالیت نماید.

رضایی گفت: در قانون اساسی نیز بارها بر حقوق اقوام و آموزش به زبان محلی تاکید شده است و این یعنی قانون اساسی این موارد را به دید فرصت نگاه می کند نه تهدید، ضمن اینکه توجه و اهمیت دادن به فرهنگ های محلی و اقوام، نه تنها به هیچ وجه با همبستگی ملی منافات ندارد بلکه در جهت تقویت و چسبندگی بیشتر آن حرکت می کند.

وی اظهار داشت: در گذشته نسبت به فرهنگ های محلی و جذابیت های قومی و بومی قصور زیادی صورت گرفته اما دولت تدبیر و امید بنا دارد به دنبال تقویت این همبستگی، به مسائل قومی و محلی و فرهنگ های مختلف در گوشه و کنار کشور توجه بیشتری نماید و در این راستا از هرگونه کمکی که لازم است دریغ نخواهیم کرد.

رضایی در ادامه اظهار داشت: هنوز افرادی هستند که نسبت به توجه زیاد به فرهنگ های بومی و قومی حساسیت دارند و ما وظیفه داریم که استدلال های قوی برای ایرادهای آنها داشته باشیم تا ثابت کنیم که هرگونه فعالیت در زمینه مسائل قومی در راستای همبستگی ملی است.

وی در پایان لزوم برگزاری کنگره هایی را در این راستا برشمرد و گفت: از تجارب کنگره هایی که با این موضوع در دیگر استان ها برگزار گردیده استفاده کنید و کنگره ای در شأن و جایگاه کرمانشاه برگزار نمایید و دولت هم هرگونه کمکی که در این راستا لازم است را در اختیار بنیاد قرار خواهد داد.

در این نشست دکتر خرمشاهی مسوول بنیاد کرمانشاه شناسی، به بیان اهداف و برنامه های این بنیاد و نیز برگزاری کنگره کرمانشاه شناسی پرداخت و صدور مجوز تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات کردی در کرمانشاه و تدریس زبان کُردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه های کرمانشاه را از مهمترین خواسته های این بنیاد در کنگره مزبور عنوان کرد.

دکتر ابراهیم رحیمی زنگنه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز کرمانشاه را مهد ادبیات کُردی عنوان کرد و خواستار برگزاری همایش های ادبی در سطح مناطق کردنشین با محوریت کرمانشاه شد.

دکتر سلیمان محبی مدیرکل آموزش و پرورش هم در این نشست، آموزش به زبان کردی را که در قانون اساسی نیز پیش بینی شده است در جهت تقویت این زبان ایرانی مهم ارزیابی کرد.