جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

لزوم رفع مشکلات مرزی برای افزایش مبادلات اقتصادی دیالی وکرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم رفع مشکلات مرزی برای افزایش مبادلات اقتصادی دیالی وکرمانشاه

لزوم رفع مشکلات مرزی برای افزایش مبادلات اقتصادی دیالی و کرمانشاه

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: اگر مشکلات مرزهای سومار و خسروی برطرف شود امکان تردد زوار و مبادلات مطلوب اقتصادی برای کرمانشاه و دیالی فراهم می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کیوان کاشفی امروز شنبه در نشستی با استاندار دیالی عراق با اشاره به ریاست ۱۲ ساله خود در اتاق بازرگانی کرمانشاه اظهار داشت: در این مدت از همه استان‌های عراق بازدید داشتیم اما به نظر می‌رسد که از ظرفیت دو استان دیالی و کرمانشاه خوب استفاده نشده است.

وی مجاورت استان‌های دیالی و کرمانشاه را فرصتی مناسب برای پیشبرد اهداف اقتصادی دانست و گفت: در بحث تردد زوار عتبات عالیات اگر مشکلات مرزهای سومار و خسروی برطرف شود سالانه یک میلیارد دلار به واسطه این مهم بین دو استان دیالی و کرمانشاه مبادله می‌شود.

کاشفی به مراودات تجاری استان‌های کرمانشاه و دیالی طی ۲ سال اخیر اشاره و بیان کرد: در این مدت ۳ هیئت از دیالی وارد استان ما شدند که دو نشست با رئیس اتاق بازرگانی دیالی داشتیم و تفاهم نامه‌هایی نیز فی مابین امضا شد.

وی بیان کرد: در دو سال اخیر اتفاقات اقتصادی خوبی به واسطه ارتباط با دیالی داشتیم و سعی کردیم کارخانه‌های استان را با نیازها درخواست تجار هماهنگ کنیم به عنوان مثال اقدام خوبی برای کاهش قیمت سیمان انجام شد.

کاشفی اظهار کرد: یکی از پیشنهادهای خوبی که می‌توانیم عنوان کنیم این است که برای ایجاد تحرک خوب و مثبت در اقتصاد دیالی، مجوزهای لازم از دولت مرکزی برای کاهش تعرفه کالاهای وارداتی گرفته شود.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری خوبی میان طرف ایرانی و عراقی در مرز سومار صورت گرفته، تصریح کرد: مشکلاتی در این راستا وجود دارد که باید برطرف شود.

کاشفی به موقعیت ممتاز کشاورزی استان کرمانشاه در برخورداری از امکانات و نیروی متخصص اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می‌شود که استاندار دیالی تدبیری اتخاذ کند تا ما میزبان هیئت کشاورزی از این استان باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه همچنین اظهار کرد: ساکنان استان دیالی در مدت فاصله کوتاه و ظرف ۲ ساعت می‌توانند خدمات پزشکی مناسب را از استان کرمانشاه دریافت کنند.