جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

مایه کوبی 180 هزار راس دام عشایر قصرشیرین علیه بیماری تب برفکی - نمایش محتوای خبر

 

 

مایه کوبی 180 هزار راس دام عشایر قصرشیرین علیه بیماری تب برفکی

مایه کوبی

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت: از ابتدای شیوع سویه جدید ویروس تب برفکی از اسفند ماه سال گذشته تاکنون 180 هزار راس دام مربوط به عشایر مستقر در این نوار مرزی مایه کوبی شدند.

نعمت الله نازپرورده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: بیماری تب برفکی منجر به تلف شدن 200 راس گوسفند شد که با اقدامات صورت گرفته اکنون این بیماری کنترل و مهار شد و تلفات ناشی از آن نیز به صفر رسیده است.

وی بیان کرد: با حضور 2 گروه دامپزشکی از مرکز استان و با همکاری گروه دامپزشکی این شهرستان بصورت گسترده دام های عشایر قصرشیرین در مناطق گندمبان، قراویز ، خان لیلی، نفت شهر و خسروی بدون محدودیت مایه کوبی شدند.
وی اظهارکرد: کانون اصلی شیوه و مشاهده بیماری تب برفکی در بین دام های مربوط به عشایر در مناطق خسروی، ولد کشته و دربندجوق قصرشیرین بود که در چند روز گذشته نیز با مشاهده یک مورد ابتلای یکی از دام های مربوط به عشایر به این بیماری بازهم اقدامات پیشگیرانه در راستای مایه کوبی دام ها دوباره آغاز شد.
معاون فرماندار قصرشیرین اضافه کرد که بر این اساس از هفته گذشته نیز تاکنون سه هزار راس دام عشایر منطقه ولد کشته از توابع این شهرستان علیه بیماری تب برفکی مایه کوبی شدند.
نازپرورده واکسینه نکردن دام ها از سوی دامداران در 2 نوبت شهریور و مهر ماه سال 94 را علت اصلی ابتلای برخی دام های موجود به بیماری تب برفکی در قصرشیرین اعلام کرد.
وی ادامه داد: در شهریور و مهر ماه سال گذشته با اطلاع رسانی به تمامی دامداران و عشایر منطقه اعلام شده بود که نسبت به واکسینه کردن دام های خود علیه بیماری تب برفکی اقدام کنند.
وی گفت: اقدامات کنترلی و پیشگیرانه در راستای مقابله با بیماری تب برفکی تا پایان کوچ عشایر و خروج آنها از منطقه قصرشیرین ادامه خواهد داشت.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بیماری تب برفکی قابل انتقال به انسان نیست ولی اگر دام ها واکسیناسیون نشوند احتمال ابتلای آنها به این بیماری حتمی است.
وی از دامداران منطقه خواست تا با رعایت ضوابط بهداشتی و همکاری با کارشناسان دامپزشکی با واکسیناسیون دام ها از گسترش بیشتر این بیماری در منطقه جلوگیری کنند.
تب برفکی یک بیماری واگیردار، عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که دارای علائم تب، بی اشتهایی، سوزش و زخم زبان در دام است و باعث لنگیدن و ضایعاتی در ناحیه پستان دام های سبک و سنگین می شود.
بیماری تب برفکی یا بیماری دهان و پا یک بیماری فوق العاده عفونی و واگیردار در بین دام ها به ویژه نشخوار کنندگان گاو، گوساله، گوسفند و بز است که به علت وجود تیپ های مختلف ویروسی به اشکال مختلف در بین جمعیت دامی ایجاد می شود که این بیماری یکی از خسارت بارترین بیماری های دامی در جهان محسوب می شود.
شهرستان قصرشیرین با بیش از 27 هزار نفر جمعیت در غرب استان کرمانشاه دارای 30 هزار راس دام سبک و سنگین است.