سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

مبارزه با آفت سن در مزارع کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه با آفت سن در مزارع کرمانشاه

پیش‌بینی مبارزه با آفت سن در سطح 300 تا 350 هزار هکتار از مزارع کرمانشاه

معاون مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه پیش‌بینی کرد: امسال مبارزه با آفت سن در سطح 300 تا 350 هزار هکتار از مزارع گندم و جوی استان انجام شود.

کیومرث اکبری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه مبارزه با آفت سن در مزارع نیمه گرمسیری استان از اواخر اسفند ماه سال گذشته آغاز شده، گفت: مبارزه با آفت سن در سطح شهرستان‌های معتدل نیز آغاز شده است، هرچند این مبارزه و شیوع آفت سن به دلیل بارندگی‌های اخیر به تعویق افتاد.

اکبری افزود: با بهتر شدن وضعیت هوا و اتمام بارندگی‌ها شاهد شیوع این آفت در مزارع گندم و جو خواهیم بود و این مهم لزوم هوشیاری کشاورزان و کارشناسان برای مبارزه با آفت سن در مزارعی که تراکم آفت در آنها به حد مبارزه برسد را نشان می‌دهد.

معاون مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به وجود سم کافی در استان برای مبارزه با آفت سن گفت: از این نظر هیچ مشکلی نیست و سم کافی برای مبارزه با این آفت در استان موجود است.

به گفته اکبری سموم متنوع با قیمت‌های مختلف در سم‌فروشی‌های سطح استان موجود است.

وی سپس از کشاورزان خواست تا به منظور شناسایی آفت و مبارزه به موقع با آن مرتبا از مزارع گندم  و جو بازدید کرده و در صورت رویت آفت با مشورت کارشناسان نسبت به مبازره با این آفت اقدام کنند.

اکبری در ادامه با بیان اینکه سال گذشته مبارزه با آفت سن در سطح  250 هزار هکتار از مزارع غلات استان کرمانشاه انجام شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال مبارزه با آفت سن در مزارع گندم و جوی استان کرمانشاه به 300 تا 350 هزار هکتار برسد.

وی مبارزه با آفت سن در مزارعی که تراکم این آفت در آنها بالاست را ضروری دانست و گفت: خسارت آفت سن کمی و کیفی است و اگر برای مبارزه با این آفت اقدام نشود تا بیش از 90 درصد محصول گندم از بین خواهد رفت و محصول باقیمانده نیز خاصیت نانوایی خود را از دست خواهد داد.

اکبری افزود: سن مادر از پروتئین گندم تغذیه کرده و گندم‌هایی که در معرض این آفت قرار بگیرند خاصیت نانوایی خود را از دست خواهند داد.

پوک شدن خوشه و چروکیده شدن دانه و در نهایت نابودی گندم از پیامدهای آفت سن است که اکبری به آنها اشاره کرد.

معاون مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه مبارزه با آفت سن مادر در مزارع گندم و جو استان تا اواخر فروردین ماه ادامه می‌یابد، افزود: از اوایل اردیبهشت نیز مبارزه با سن پوره آغاز شده و تا نیمه خرداد ماه ادامه می‌یابد.