جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹

مبارزه با علف‌های هرز در سطح 4میلیون هکتار از مزارع استان - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه با علف‌های هرز در سطح 4میلیون هکتار از مزارع استان

مبارزه

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه سال گذشته وسعت مبارزه  با آفت سن گندم در کشور دو میلیون هکتار بود، گفت: سال گذشته کارنامه درخشانی برای مبارزه با این آفت در سطح کشور داشتیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، محمدعلی باغستانی میبدی روز چهارشنبه (9 اردیبهشت) در جمع خبرنگاران از سن گندم به عنوان آفت مهم غلات یاد کرد که باعث کاهش کمی و کیفی تولید گندم می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته مبازره خوبی با این آفت در سطح کشور صورت گرفت، خاطرنشان کرد: با اقدامات انجام شده در سال گذشته توانستیم درصد سن‌زدگی گندم را به شش دهم درصد برسانیم، در حالیکه این میزان سال 92، دو درصد بود.

به گفته این مسئول با اقدامات انجام شده در خصوص مقابله با سن گندم، هیچ محموله‌ گندمی به دلیل سن زد‌گی بازگشت داده ‌نشد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور میزان مبارزه با سن گندم در سال گذشته را نیز دو میلیون هکتار اعلام کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز میزان مبارزه با آفت سن 580 هزار هکتار بوده که از این رقم 530 هزار هکتار مربوط به سن مادر بوده است.

باغستانی معتقد است: افزایش بهای خرید تضمینی گندم از کشاورزان عامل افزایش انگیزه آنها برای مشارکت در مبارزه با سن گندم بوده است.

وی همچنین از مبارزه با ملخ مراکشی در سطح 140 هزار هکتار از مراتع کشور خبر داد که مانع از ورود به بخش کشاورزی شده ‌است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور میزان مبارزه صورت گرفته با ملخ در استان کرمانشاه در سال گذشته را نیز 900 هکتار اعلام کرد.

باغستانی ادامه داد: سال گذشته در سطح 500 هزار هکتار نیز مبارزه با موش را داشتیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته در سطح چهار میلیون هکتار نیز مبارزه با علف هرز صورت گرفت، این رکود را بی‌سابقه خواند و افزود: این در حالی بود که سال‌های گذشته مزارع ما دو طبقه شده بود، یک طبقه علف هرز و طبقه دیگر گندم.

این مسئول میزان مبارزه با علف هرز در سال جاری را نیز دو میلیون و 800 هزار اعلام کرد و پیش‌بینی کرد این عدد به چهار میلیون هکتار برسد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشورزنگ گندم را از دیگر آفات مهم وکلیدی دانست و تصریح کرد: از ابتدای سال تا کنون نیز 4000 هکتار مبارزه با زنگ زرد را داشتیم.

باغستانی پیش‌آگاهی را مهمترین راه مبارزه با زنگ پیش از آنکه به اپیدمی تبدیل شود دانست و گفت: کانون ‌کوبی این آفت را در شش استان کشور انجام داده و تا فصل گرما پرونده آن بسته خواهد شد.

وی با بیان اینکه اپیدمی زنگ گندم می‌تواند 1000 تا 3000 کیلومتر در هفته پیشروی داشته باشد، اظهار کرد:  آخرین اپیدمی زنگی که داشتیم در سال 89 بود و امسال فعلا خبری از اپیدمی نیست.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور یادآور شد: پایش  فوزاریوم خوشه گندم نیز در حال انجام است و دغدغه اصلی ما بیشتر در استان‌های شمالی مانند مازندران، گلستان و اردبیل می‌باشد.

باغستانی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم مشارکت خود مردم در مبارزه با آفات تاکید کرد و افزود: آموزش‌های ما نتیجه داده و امروز کشاورزان به این نتیجه رسیده‌اند که آفت‌ها و علف هرز می‌تواند به آنها آسیب بزند.

وی ادامه داد: زمانی مقابله با علف هرز تنها در سطح 5000 هزار هکتار بود که اکنون با آگاهی کشاورزان به چهار میلیون هکتار رسیده است.

به گفته این مسئول کشاورزان در استفاده از آفت‌کش‌ها نیز پیشگام هستند و هر آفت‌کش جدیدی که در دنیا به بازار می‌آید در کشور ما هم تهیه و توزیع می‌شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در بخش دیگری از سخنان خود حذف یارانه سموم و تزریق آن به سازمان حفظ نباتات برای استفاده از سایر روش‌های غیرشیمیایی را یک اقدام مهم خواند و گفت: سال گذشته 300 هزار هکتار مبارزه بیولوژیک و یک میلیون و 200 هزار هکتار مبارزه غیرشیمیایی داشتیم، اما این رقم کافی نیست.

وی با بیان اینکه مصرف سموم در 10 سال پیش حدود 30 هزار تن در کشور بود، عنوان کرد: این عدد امسال به 20 تا 21 هزار تن رسیده و شاهد کاهش 30 درصدی مصرف سم در کشور هستیم.

باغستانی تصریح کرد: همچنین ما به دنبال عوض کردن ترکیبات سموم و استفاده از سم‌های کم خطر به جای سموم پر خطر هستیم.

به گفته این مسئول حفظ امنیت محصولات کشاورزی به عنوان غذای اصلی مردم یک دغدغه مهم سازمان است، اما هنوز یارانه بخش سلامت به سازمان حفظ نباتات تزریق نشده است.

وی در ادامه آفات را به سه دسته خصوصی، همگانی و عمومی دسته‌بندی کرد که در نوع خصوصی فقط مردم پای کار هستند، در نوع همگانی محوریت با کمک‌های دولت است همراه با آموزش و در بخش عمومی مبارزه فقط توسط دولت صورت می‌گیرد، مانند مبارزه با موش و ملخ.
 
باغستانی در بخش پایانی سخنان خود استان کرمانشاه را استان پیشتاز  و موفق در مبارزه با آفات خصوصا سن گندم دانست و دلیل آن را نیز مدیریت خوب عنوان کرد.

وی افزود: تلاش می‌کنیم حمایت خوبی از استان‌ها داشته باشیم.
در ادامه این نشست مهندس علی اشرف منصوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز از کاهش 100 تنی مصرف سموم شیمیایی در استان خبر داد و گفت: سال گذشته 36 هزار هکتار مبارزه غیرشیمیایی با آفات به روش‌های مختلف داشتیم.

وی معتقد است: استفاده از روش های غیرشیمیایی و کنترل بیولوژیک بر میزان افزایش محصولات تاثیر دارد.

به گفته این مسئول پیگیری‌هایی انجام شده که بخشی از یارانه کود‌های شیمیایی نیز به کودهای عالی مانند ورمی کمپوست اختصاص یابد.
 

جدیدترین اخبار

پربیننده ترین اخبار