رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

مبارزه با علف‌های هرز در سطح 73 هزار هکتار از مزارع استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه با علف‌های هرز در سطح 73 هزار هکتار از مزارع استان کرمانشاه

مبارزه با علف های هرز

به گفته مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه تاکنون مبارزه علیه علف‌های هرز در سطح 73 هزار هکتار از مزارع مناطق گرمسیری استان انجام شده است.

 

فرهاد شریفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه مبارزه  علیه علف‌های هرز مزارع استان کرمانشاه از اوایل بهمن ماه در نقاط گرمسیر استان آغاز شده است، گفت: این مبارزه تا نیمه اردیبهشت ماه در مناطق سردسیر استان ادامه می‌یابد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون مبارزه علیه علف‌های هرز در سطح 73 هزار هکتار از مزارع نقاط گرمسیری استان انجام شده، گفت: پیش بینی می‌شود این رقم به بیش از 400 هزار هکتار برسد.

شریفی افزود: سال گذشته مبارزه با علف های هرز در مجموع در سطحی معادل 450 هزار هکتار از اراضی نقاط گرمسیر، معتدل و سردسیر استان انجام گرفت.

این مسئول با اشاره به وجود سم کافی و حتی بیش از نیاز استان گفت: از نظر تامین سموم مشکلی در استان نیست و سم کافی خریداری شده است.

شریفی سموم پرمصرف در مبارزه شیمیایی با علف های هرز مزارع گندم و جو را شامل سم ها و علف کش‌های تاپیک، ایلوکسان و آتلانیس دانست و به کشاورزان توصیه کرد: با توجه به علف‌های هرز غالب مزرعه نسبت به انتخاب سم مناسب اقدام کنند.

شریفی سپس به کشاورزان توصیه کرد: سموم مورد نیاز برای مبارزه با علف‌های هرز مزرعه خود را از مراکز مجاز خریداری و حتما فاکتور خرید دریافت کنند تا در صورت تقلبی بودن سم بتوان برخورد لازم را داشت.

شریفی بهترین دما برای سم پاشی را دمای بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد دانست و افزود: سم پاشی باید در شرایطی صورت گیرد که هوا آرام بوده و تا شش ساعت پس از سم پاشی بارندگی رخ ندهد.

وی رعایت دوز مصرفی در استفاده از سموم مبارزه با علف‌های هرز مزارع را مهم دانست و گفت: توصیه می‌شود کشاورزان هنگام استفاده از سموم از اختلاط خودسرانه آنها خودداری کرده و حتما در این مورد با کارشناسان مشورت کنند.

به گفته وی در صورتی که مبارزه شیمیایی علیه علف‌های هرز مزارع انجام نگیرد، آن مزرعه در بهترین شرایط و حداقل به میزان 30 درصد با کاهش محصول مواجه خواهد شد.

وی در پایان در خصوص مبارزه با آفت سن نیز گفت: مبارزه علیه آفت سن از اوایل فروردین ماه آغاز می‌شود.