رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

محکومیت کشتار شیعیان نیجریه - نمایش محتوای خبر

 

 

محکومیت کشتار شیعیان نیجریه

محکومیت کشتار شیعیان نیجریه

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام با صدور بیانیه‌ای کشتار شیعیان نیجریه را محکوم کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در این بیانیه آمده است: بار دیگر جهان شاهد تجاوز و کشتار بی‌رحمانه انسانهای بی‌گناه بسیاری بود. 12 دسامبر 2015 در حالی که تنها 2 روز از سالروز گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر می‌گذشت، ارتش نیجریه دست به اقدامی وحشیانه زد و صدها نفر از شیعیان این کشور را قتل عام کرد.

همگان بخوبی می‌دانند که در نیجریه گروه تروریستی مسلح و زورگویی بنام بوکوحرام وجود دارد که تاکنون با بی‌رحمی و سبعیت تمام به جنایات خود از قتل و کشتار و آدم‌ربایی گرفته تا اسارت و تجاوز به زنان و کودکان در بخش‌هایی از کشور ادامه داده و تاکنون هیچ واکنش مناسب و درخوری از سوی ارتش نیجریه ندیده است.

ما رشد بی‌رویه تروریست در این کشور را محصول اندیشه‌های جرم انگارانه نسبت به مفهوم حقوق بشر در آن کشور می‌دانیم. بیاد آوریم که حقوق بشر قبل از آنکه با تانک و اسلحه مورد نقض قرار گیرد با اندیشه‌های جرم گرایانه و افراطی مورد نهی و انکار قرارخواهد گرفت.

این کمیسیون، ضمن اسفناک خواندن و وحشیانه بودن این عمل، آن ‌را سلب بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوق بشری یعنی حق حیات می‌داند. همچنین از آن به مثابه اقدامی یاد می‌کند که زمینه نقض آزادی مذهب و عقیده را در آن کشور فراهم می کند. ما در این راستا دولت نیجریه را مسئول مرگ مسلمانان و شیعیان این کشور معرفی کرده و خواستار مجازات و تعقیب فوری مجرمان و مسببان این حادثه هستیم.