سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

مدیرکل میراث فرهنگی استان برنامه های نوروز 96 کرمانشاه را تشریح کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان برنامه های نوروز 96 کرمانشاه را تشریح کرد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در نشستی خبری، جزییات برنامه های ویژه نوروز 96 در استان کرمانشاه را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی هنری ایسنا منطقه کرمانشاه، جلیل بالایی در این نشست خبری که با حضور خبرنگاران خبرگزاری های استان برگزار شد اظهارکرد: تمام تلاش ما در ستاد خدمات سفرهای نوروزی استان بر این است که نوروزی متفاوت با ارائه خدماتی متفاوت به گردشگران و میهمانان ورودی به استان داشته باشیم.

وی ادامه داد: سال 1395، سالی بود که نوروز با همکاری و مشارکت 13 کشور و با محوریت ایران به ثبت جهانی رسید، لذا با تاکیدات سازمان میراث فرهنگی کشور، برای ایام نوروز 96 تمرکزمان بر ایجاد نوروزگاه هاست.

بالایی یادآور شد: از نخستین روز فروردین 1396 برنامه نوروزگاه سنتی را به صورت متمرکز در میراث جهانی بیستون برگزار خواهیم کرد و براساس برنامه اعلام شده از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور باید تا پنجم فروردین ادامه یابد، اما اگر آب و هوا مساعد بود این برنامه را تا پایان تعطیلات نوروز 96 در بیستون ادامه خواهیم داد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به تشکیل 15 ستاد اجرایی خدمات سفر (یکی در مرکز استان و 14 مورد در سطح شهرستانها) گفت: از سه ماه قبل تا کنون 10 کمیته اجرایی برای ستاد خدمات سفرهای نوروزی استان در نظر گرفته شده و با ابلاغ احکام این کمیته ها از سوی استاندار، برنامه ریزی های هدفمندی را برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن برنامه های نوروز 96 انجام داده اند. بالایی در ادامه با اشاره به نگاه ویژه این اداره کل به مقوله صنایع دستی به ویژه در ایام نوروز اظهارکرد: مقوله صنایع دستی در ایام نوروز و موضوع فروش آن برای ما بسیار مهم است و نهایت تلاش خود را به کار می بندیم که هنرمندان صنایع دستی بتوانند در این ایام فروش بیشتری داشته باشند بر همین اساس امسال 27 بازارچه صنایع دستی با 300 غرفه در سطح استان را در نظر گرفته ایم. وی همچنین از آماده سازی 30 واحد بوم گردی در سطح روستاهای گردشگرپذیر استان خبر داد و گفت: توسعه گردشگری به سمت روستاها از برنامه های اصلی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به ویژه در ایام نوروز 96 است. بالایی تصریح کرد: امسال نگاه خاصی به توسعه گردشگری عشایری نیز داریم و در دو نقطه (تاق بستان و تنگه بزازخانه)مجموعه دهکده گردشگری عشایری را برگزار خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: در مجموع ایام نوروز پیش رو 120 سیاه چادر عشایری در نقاط مختلف استان از گردشگران و میهمانان نوروزی پذیرایی به عمل خواهند آورد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه همچنین از ساخت 5 مستند 5 دقیقه ای جهت پخش از شبکه یک سیما و ارسال 5000 دعوتنامه سفر به کرمانشاه برای مردم شهرها تهران، قم و کرج خبر داد.

وی یادآور شد: یک موشن گرافی یک دقیقه ای جهت انعکاس در فضای مجازی نیز تهیه کرده ایم و 30 هزار نسخه انواع بروشور، کتابچه، نقشه و ساک دستی برای توزیع در میان گردشگران ورودی به استان آماده کرده ایم.

بالایی همچنین از همکاری و تعامل خوب شهرداری ها با اداره کل میراث فرهنگی استان خبر داد و گفت: با تلاش و همت شهرداری ها امسال در ایام نوروز جشنواره عکس و فیلم کوتاه، جنگ شادی، جشنواره بادبادکها، جشنواره نقاشی، تئاتر خیابانی، جشنواره هفت سین های خانگی و ... را خواهیم داشت. وی همچنین از راه اندازی بزرگترین سفره هفت سین جهان در شهر مرزی قصرشیرین خبر داد.

بالایی ظرفیت اقامت در استان را 16 هزار و 500 نفر شب اقامت اعلام کرد و گفت: علاوه بر تمامی ظرفیت های اقامتی استان چند مکان برای پارک مسافر هم در نظر گرفته ایم و تلاش مان این است که هیچ مشکلی برای اسکان مسافرین وجود نداشته باشد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه همچنین از آمادگی 100 راهنمای گردشگری در قالب سه شیفت برای حضور در اماکن تاریخی، تکایا، موزه ها و محوطه های تاریخی استان در ایام نوروز 96 خبر داد.

بالایی در پایان خاطرنشان کرد: احتمال اینکه در ایام نوروز امسال شاهد حضور رییس سازمان میراث فرهنگی کشور در استان باشیم، بسیار زیاد است.