جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

مراقب "آجیل"‌های مسموم باشید! - نمایش محتوای خبر

 

 

مراقب "آجیل"‌های مسموم باشید!

مراقب "آجیل"‌های مسموم باشید

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه از همه افراد خواست مراقب آجیل‌های آلوده به کپک "آسپرژیلوس فلاووس" باشند و آجیل تازه خریداری کنند.

بهمن خدادادیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه مردم جهت حفظ سلامت باید نکات بهداشتی را هنگام خرید آجیل مدنظر قرار دهند، گفت: تاکید ما این است که مردم یا آجیل نخرند و یا درصورت خرید آجیل حتما نکات بهداشتی لازم را در نظر بگیرند.

وی افزود: اولین نکته‌ای که باید مد نظر قرار داد این است که آجیل با کیفیت را هیچ وقت ارزان نمی‌فروشند و مردم باید بدانند آجیلی که ارزان فروخته می‌شود، قطعا کیفیت لازم را ندارد.

وی تصریح کرد: ترجیح ما خرید آجیل خام است، زیرا آجیل‌های بو داده هم نمک بیشتری داشته و هم عمدتا از رنگ‌های غیرمجاز در آنها استفاده می‌شود. این کارشناس بهداشت با اشاره به تشدید نظارت‌ها بر مراکز عرضه آجیل و خشکبار در ایام نزدیک به عید نوروز، گفت: هفته گذشته حکم تعطیلی سه واحد صنفی را به خاطر استفاده از رنگ غیرمجاز و نمک صنعتی در آجیل صادر کردیم. خدادادیان اظهار کرد: افراد باید به ظاهر آجیل دقت کنند که تازه بوده و کپک زده و یا کرم خورده نباشد.

وی با اشاره به وجود کپک "آسپرژیلوس فلاووس" در آجیل کهنه، گفت: این نوع کپک مسمومیت‌ها و ناراحتی‌های گوارشی ایجاد کرده که با علائمی همچون تب روده، حالت تهوع و اسهال همراه است. این کارشناس بهداشت افزود: علاوه بر این، کپک "آسپرژیلوس فلاووس" نوعی سم به نام "آفلاتوکسین" تولید کرده که این نوع سم بسیار سرطان زا بوده و سلامت افراد را تهدید می‌کند.

خدادادیان با بیان اینکه بهتر است افراد در روزهای پایانی سال و نزدیک به عید اقدام به خرید آجیل کنند، گفت: به طور معمول خرید آجیل از 20 اسفند به بعد پیشنهاد می‌شود، زیرا نگهداری آن کوتاه مدت بوده و احتمال کپک زدن پایین می‌آید.

وی افزود: آجیل خام در صورت خریداری باید در جای خنک و خشک و تاریک نگهداری شود، تا از کپک زدن در امان بماند. کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه نسبت به خرید آجیل از دستفروشان هشدار داد و افزود: قطعا اگر تخلفی در این خرید صورت گیرد قابل پیگیری نیست و سلامت آجیل دستفروشان به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست.

خدادادیان از همه افراد خواست سلامتی خود را با پرداخت هزینه کمتر برای خرید آجیل از دستفروشان معاوضه نکنند و بدانند خرید حجم کم آجیل، اما با کیفیت بهتر از این است که حجم بالایی از آجیل بی‌کیفیت و ناسالم اما ارزان خریداری شود.

وی در پایان از همه شهروندان تا هر نوع تخلف بهداشتی در این زمینه را به سامانه 190 پیامک کرده و یا در تماس با شماره 97277983 به ماموران بهداشت گزارش دهند.