رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

مردم نفت شهر برای بازسازی این شهر جدیت داشته باشند - نمایش محتوای خبر

 

 

مردم نفت شهر برای بازسازی این شهر جدیت داشته باشند

استاندار کرمانشاه گفت: از مردم نفت شهر انتظار داریم خودشان برای بازسازی این شهر سرمایه گذاری کنند تا دولت تسهیلات مختلف و بسته‌های تشویقی لازم را در اختیارشان قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از استانداری کرمانشاه، نشستی به منظور بررسی بازسازی نفت شهر به ریاست استاندار و با حضور نماینده وزارت نفت، تعدادی از مدیران کل استان و همچنین تعدادی از مسئولین بازسازی این شهر برگزار گردید و در آن به بررسی روند بازسازی نفت شهر پرداخته شد.

استاندار کرمانشاه در این جلسه با بیان اینکه جنگی که به کشور ما تحمیل شد باعث تخریب و تخلیه بسیاری از شهرهای کشور شد گفت: صدمات ناشی از جنگ باعث گردید که اکثر شهرهای ما نتوانند دیگر رونق گذشته خود را بدست بیاورند و بخشی از جمعیت آنها نیز به شهرهای خود مراجعت نکردند که قصرشیرین در استان کرمانشاه نمونه ای از آن است و در حالیکه دارای دو مرز رسمی، منطقه ویژه اقتصادی که در حال تبدیل به منطقه آزاد اقتصادی است، بازارچه پرویزخان،زیرساخت های مناسب و تجارت مرزی گسترده می باشد بطوریکه در شش ماهه اول امسال دو میلیارد دلار صادرات از مرزهای آن صورت گرفته است، با این حال اما هنوز۲۵درصد جمعیت آن به این شهر باز نگشته اند و این مسئله در مورد نفت شهر نیز صادق است با این تفاوت که عوامل بسیاری باعث شد که بازسازی و احیای آن به تعویق بیافتد.

دکتر رازانی افزود: احیا و ساختن نفت شهر آرزوی قلبی ماست و در این راه تاکنون امکانات زیادی در آنجا مستقر کرده ایم و هزینه های بسیاری صورت گرفته است و از محل قرارداد تامین مسکن با ستاد اجرایی و بنیاد مسکن هم می‌توان در ساخت منازل به اهلی کمک نمود و این یعنی عزم دولت برای بازسازی نفت شهر جدی است اما مسئله مهم این است که مردم نفت شهر نیز باید بخواهند به این شهر برگردند و اگر این مسئله جدی گرفته شود دولت نیز امکانات لازم را برای زندگی مناسب فراهم می کند.

وی اظهار داشت: آنچه ما از مردم نفت شهر انتظار داریم این است که خودشان نیز در بازسازی آن سرمایه گذاری کنند که اگر این اتفاق بیفتد دولت نیز تسهیلات مختلف و بسته های تشویقی لازم را در اختیارشان قرار خواهد داد و من همین جا قول می دهم به محض اینکه کلنگی از طرف مردم ساخت و ساز منازلشان شروع شود دولت نیز تسهیلات خود را به راحتی در اختیار آنها قرار خواهد داد و گام های بعدی را در ایجاد امکانات و زیرساخت های بیشتر محکمتر برخواهیم داشت.

استاندار در پایان گفت: با اجرای طرح گرمسیری که می‌تواند اراضی کشاورزی نفت شهر را تحت پوشش قرار دهد، باز شدن مرز سومار و ایجاد بازارچه در آنجا، چشم انداز روشنی را برای نفت شهر و مردمی که می‌خواهند در آنجا زندگی کنند متصور هستیم. زندگی را در نفت شهر می توان حس کرد مهندس نیک کردار معاون عمرانی استاندار نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارش کاملی از روند بازسازی این شهر اظهار داشت: با توجه به امکانات مختلفی که در نفت شهر ایجاد کرده ایم می توان زندگی را در این شهر حس کرد و نفت شهر امروز با چند سال پیش به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

وی افزود: با این وجود هنوز باید در ایجاد زیرساخت های بیشتر و مناسب تر برای زندگی مردم در این شهر تلاش کنیم و به همین منظور رایزنی های زیادی با وزارت نفت و نیز بسیاری از ادارات کل استان داشته ایم و قول مساعد را در جهت بازسازی مناسب نفت شهر گرفته ایم.

مهندس نیک کردار بیان داشت: در بررسی های کارشناسی صورت گرفته، برای تامین زندگی هزار خانوار در این شهر به سه و نیم میلیارد تومان اعتبار برای تامین آب، چهارو نیم میلیارد تومان برای تامین فاضلاب (به جز تصفیه خانه) ، دو میلیارد تومان برای تامین برق و نیز یک میلیارد تومان برای تامین گاز نیاز داریم که البته پیش بینی شده است که آب شرب مورد نیاز سومار و نفت شهر از سد شرفشاه تامین شود و نیز عملیات روکش آسفالت در جاده قصرشیرین تا نفت شهر انجام شود.

معاون استانداردر پایان گفت: نفت شهر به دلیل داشتن امکانات مناسب در زمینه انرژی، قابلیت این را دارد که خط لوله صادرات گاز در آن ایجاد گردد. نفت شهر امکانات بیشتری نیاز دارد جعفر همتی مشاور عالی استاندار و مسئول پیگیری بازسازی نفت شهر نیز در این جلسه به کمبود امکانات در نفت شهر اشاره و گفت: سومار و نفت شهر یک حریم امن مرزی برای کشور هستند و اگر قرار است مردم در آنجا زندگی کنند باید امکانات بیشتری را در آنجا ایجاد کنیم.

وی افزود: یکی از منابعی که می تواند به بازسازی نفت شهر کمک زیادی کند سهم دو و نیم درصدی نفت این منطقه است که در اختیار استانداری است و می توان از طریق آن امکانات و زیرساختهای لازم را برای زندگی مردن و تشویق به بازگشت آنها فراهم نمود.