رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

مرغ زیر 2 کیلو گرم بخرید - نمایش محتوای خبر

 

 

مرغ زیر 2 کیلو گرم بخرید

مرغ زیر2 کیلو بخرید

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: مصرف مرغ با وزن کمتر از دو کیلوگرم سالمتر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، شهرام قنبری افزود:  هرچه قدر سن كشتار مرغ گوشتي از ۴۲ روز بيشتر شود كيفيت گوشت لاشه كاهش و چربي بين بافتي به خصوص در محوطه بطني افزايش مي‌يابد و اين ويژگي باعث مي‌شود مردم به جاي خريد گوشت، پول خود را بابت هزینه چربی پرداخت کنند.

 

وی با اشاره به اهمیت وزن مرغ در زمان کشتار اظهار کرد: هرچه سن و وزن مرغ در زمان كشتار به استاندارد نزدیک باشد( اين استاندارد وزني بين يك كيلوگرم تا يك كيلو و 400گرم است) باعث کاهش هزينه‌هاي توليد در مرغداري به ويژه هزينه خوراك كه حدود ۷۰ درصد سرمايه جاري در مرغداري را به خود اختصاص مي دهد، خواهد شد. به عبارت ديگر در ضريب تبديل مقدار خوراك به گوشت هر چه سن و وزن كشتار بالا رود مرغدار براي نگهداري و حفظ سلامت گله مجبور مي شود دارو به ويژه آنتي بيوتيك بيشتري مصرف کند و دارو در گوشت مرغ ذخيره شده و هنگام مصرف براي شهروندان مقاومت آنتي بيوتيكي پيش مي‌آورد.

قنبری گفت: هرچه سن و وزن كشتار در مرغ گوشتي كاهش يابد، مرغ كمتر در معرض آلودگي ميكروبی و ويروس قرار مي‌گيرد و در نتيجه نياز به مصرف دارو و واكسن براي پيشگيري و درمان كمتر مي‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه فرهنگ‌ مصرف غذايي نادرست باید اصلاح گردد، خاطرنشان کرد: فرهنگ غذایی درست می‌تواند باعث شكوفايي اقتصاد خانوار و صنعت مرغداري استان شود.

قنبری با اشاره به اینکه تغيير در فرهنگ غذايي باعث بهره وري و جلوگيري از هدر رفت سرمايه هاي اقتصادي می‌شود، گفت: ضروری است به نكات مهم و كاربردي در خريد و مصرف گوشت مرغ توجه و مرغ با وزن استاندارد خریداری شود.