رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۸

مرمت دوباره «پل‌کهنه» کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

مرمت دوباره «پل‌کهنه» کرمانشاه

مرمت پل کهنه

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: امسال باز هم «پل‌کهنه» کرمانشاه مرمت می‌شود.

مهندس علی فعله‌گری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: پل کهنه که در حاشیه شرقی شهر کرمانشاه نزدیک روستای «مرادآباد» بر روی رودخانه قره سو قرار دارد، یکی از ‌ده‌ها پل تاریخی استان کرمانشاه است.

وی با بیان اینکه پل‌کهنه کرمانشاه اثری از دوران صفوی است و در 23 آذر سال 1355 به شماره ثبت 1288 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، گفت: حفاظت و حراست از این پل تاریخی امری بسیار مهم برای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه محسوب می‌شود.

این مقام مسئول در استان کرمانشاه اظهارکرد: از آنجایی که این پل تاریخی در مسیر کوره‌های آجرپزی کرمانشاه قرار دارد و مورد استفاده و تردد کامیون‌های سنگین حمل آجر است، همواره با خطر تخریب مواجه می‌باشد.

فعله‌گری تصریح کرد: بخش‌هایی از این پل تاریخی بارها تخریب شده و هربار کارشناسان حوزه مرمت میراث فرهنگی استان اقدام به مرمت و بازسازی آن کرده اند و امسال نیز بنا داریم که مجددا به مرمت و بازسازی بخش‌های آسیب دیده آن بپردازیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه همچنین خواستار تسریع در عملیات ساخت پل جدید در مجاورت این پل تاریخی توسط اداره کل راه و شهرسازی شد.

این مقام مسئول در استان کرمانشاه تاکید کرد: احداث پل جدید در کنار پل تاریخی کهنه کرمانشاه جهت حفاظت و مرمت آن امری ضروریست.

به گزارش ایسنا، پل کهنه کرمانشاه اثری تاریخی مربوط به دوران صفویه است که در گذشته عابرین از روی این پل به دروازه شهر که «دروازه اصفهان» نامیده می‌شد، وارد می‌شدند. این پل به طول 186 متر و عرض 9 متر با جهت شرقی – غربی ساخته شده است.

پایه های این پل شش ضلعی است و قسمت داخلی آن با لاشه سنگ و ملاط گچ و روکار آن با بلوک‌های سنگی مکعب مستطیل تراشیده، چیده شده است. پل کهنه دارای شش دهانه است. این دهانه ها دارای طاق های جناغی هستند و با آجر ساخته شده اند. ارتفاع متوسط هر یک از طاق‌ها از کف رودخانه تا تیزه طاق، در حدود 4.40 متر است.

در نمای شمالی و جنوبی پل برروی هر یک از آب شکن ها، پشتبندهای آجری وجود دارد. در حد فاصل پشتبندها و بر روی هر یک از پایه های سنگی، دهلیزی به طول 9 متر با طاق جناغی ایجاد شده است. این دهلیزها و پشتبندهای مدور دو طرف ورودی آن ها، پل کهنه قره سو را به صورت یکی از زیباترین پل های دوره صفوی در آورده است.

باستان شناسان معتقدند که به نظر می‌رسد پایه‌های سنگی این پل متعلق به دوره ساسانی باشد اما با توجه به آجرهای دوره سلجوقی که در اطراف پل پراکنده است، ظاهراً این پل در دوره سلجوقی تعمیر و در دوره صفویه به شکل کنونی بازسازی شده است.