سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

مزایده واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه در کمال صحت و کاملا قانونی برگزار شده - نمایش محتوای خبر

 

 

مزایده واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه در کمال صحت و کاملا قانونی برگزار شده

مزایده واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه در کمال صحت وکاملا قانونی برگزار شده

مشاور مدیرکل سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: مزایده واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه در کمال صحت،‌ سلامت، ‌شفافیت و به صورت کاملا قانونی برگزار شده است.

سیدجعفر سبحانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در پاسخ به انتقادهای نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر گفته می شود که این شرکت زیان‌ ده بوده، ربطی به خریدار جدید ندارد و نباید در اظهارنظرها تعجیل کرد بلکه باید منتظر ماند تا خریدار وارد کار شود سپس قضاوت کنیم.

سبحانی در باره اینکه گفته شده خریدار ورشکسته است، عنوان کرد: باید از راه استعلام و مسیر قانونی مشخص شود که خریداران از سازمان خصوصی در عمل به تعهدات مالی خود در گذشته ناتوان بوده یا بیشتر از مبلغ خرید بدهی دارند.

به گفته او، پس از انجام مزایده، سازمان خصوصی سازی 10 روز فرصت انجام استعلام های لازم برای تایید صلاحیت برنده را دارد.

مشاور مدیرکل سازمان خصوصی سازی، همچنین در باره انتقاد از پایین بودن قیمت واگذاری شرکت پالایش نفت کرمانشاه اظهار داشت: قیمت گذاری سهام این شرکت مانند سایر واگذاری ها بر مبنای نظر کارشناس های رسمی دادگستری بوده که شامل کارشناس زمین، ماشین آلات و... بوده است.

به گفته او 'قیمت تعیین شده توسط کارشناس ها در هیات عامل بررسی و با حضور مدیران شرکت چکش کاری و در نهایت در هیات واگذاری متشکل از وزیر دادگستری، وزیر اقتصاد، رییس اتاق تعاون و اتاق بازرگانی و... با نظارت نمایندگان مجلس تایید می شود.

سبحانی توضیح داد که 'به موجب قانون تا پنج سال نظارت بر شرکت واگذار شده به عهده سازمان خصوصی سازی است و هرگونه درخواست تسهیلات، افزایش سرمایه، تغییرات ثبتی و هر اقدام دیگری باید با مجوز سازمان خصوصی سازی باشد و خریدار به حفظ وضعیت اشتغال شرکت متعهد است.

 او به گزارشی از وضعیت اشتغال بیش از 60 شرکتی که به صورت بلوکی واگذار شده اند، اشاره کرد و افزود:‌ این شرکت ها پیش از واگذاری 122 ه

پنج فرآورده اصلی پالایشگاه 20 هزار بشکه ای کرمانشاه، بنزین، نفت سفید، نفت کوره، نفتِ ‌گاز و گاز مایع است که نیمی از سوخت استان را تامین می کند.

پالایشگاه کرمانشاه با بیش از 90 سال قدمت بعد از پالایشگاه آبادان قدیمی ترین پالایشگاه کشور است.