جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

مشکلی درتامین آب استان کرمانشاه نداریم - نمایش محتوای خبر

 

 

مشکلی درتامین آب استان کرمانشاه نداریم

مشکلی درتامین آب استان نداریم

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه با بیان اینکه مشکلی در تامین آب استان نداریم گفت: اولویت ما برای بکارگیری روش باروری ابرها و بارش اواخر سال آبی و اردیبهشت ماه است.

کیاست امیریان در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص ظرفیت آبی استان با توجه به کاهش بارندگی ها طی امسال گفت: امسال پاییز کم آبی را داشتیم که البته از قبل پیش بینی می شد بارش در این فصل کم باشد، اما انتظار کاهش تا این حد نمی رفت.

وی متوسط کل بارش استان را از ابتدای سال آبی ۹۵- ۹۶ حدود ۲۹ میلیمتر عنوان کرد و گفت: این عدد را اگر بخواهیم با متوسط آن در بلند مدت که حدود ۱۰۰ میلیمتر بوده است مقایسه کنیم، نشان می دهد بیش از ۷۰ میلیمتر کاهش بارش در همین پاییز داشته ایم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه با بیان اینکه سال آبی گذشته از سال های آبی خوب بود و حدود ۳۰۰ میلیمتر تا این تاریخ بارش داشتیم افزود: آمار فوق نشان می دهد که طی سال آبی امسال تا کنون نسبت به سال آبی گذشته نیز بیش از ۹۰ درصد کاهش بارش داشته‌ایم. وی ابراز امیدواری کرد که بارش های امسال تا پایان فصل پاییز و آذر ماه بیشتر شده و افزایش آمار فوق باشیم.

امیریان با اشاره به پیش بینی های صورت گرفته از وضعیت آب و هوای استان تصریح کرد: طی این اقدامات، زمستان امسال نیز نرمال پیش بینی شده بود اما همین میزان عقب ماندگی و کاهش بارش محسوس است که برای همشهریان نیز این کاهش بارش در سال آبی امسال که از ابتدای مهر آغاز شده است قابل لمس بود.

وی در خصوص اینکه چند درصد از بارش های سطح استان به صورت روان آب از کشور خارج می شود؟ گفت: بخشی از بارش های پاییزی چون اولین بارش های سال آبی است، به صورت تبخیر از دسترس خارج می شود، و چیزی حدود ۳۰ درصد آن نیز اشکال دیگر چون جذب و ذخیره در سفره های زیرزمینی و یا روان آب تبدیل می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه گفت: عمدتا بارش های پاییزی جذب زمین شده، و در شرایطی چون بارش های بالاتر از ۲۰ میلیمتر در شبانه روز، ممکن است جذب نشده و تبدیل به روان آب و سیلاب شود. 

وی افزود: همانطور که گفته شد در بارش های پاییزی خیلی احتمال وقوع سیلاب و روان آب نمی رود و در بارش های بالا این احتمال وجود دارد، چرا که اغلب بارش های پاییزی جذب زمین شده و به سفره های آب زیرزمینی می پیوندد.

امیریان خطر مربوط به روان آب و سیلاب را عمدتا مربوط به بهار دانست و گفت: این اتفاق مربوط به بعد از زمستان که ما بارش برف داریم و زمین هم تقریبا اشباع شده، است و بخشی از ۳۰ درصد مذکور تبدیل به روان آب می شود و جریان پیدا می کند. اواخر سال آبی بهترین زمان برای بارورسازی ابرها در کرمانشاه است وی در خصوص بحث بارور سازی ابرها برای افزایش بارش در استان کرمانشاه کفت: یکی از روش هایی که برای تسریع و افزایش بارش با یک سری فعل و انفعالات شیمیایی و فیزیکی در نظر گرفته شده و قبلا نیز آزموده شده و خیلی از جاها نیز به اجرا در آمده است، همین روش بارور سازی ابرها بوده که بیشتر در انتهای سال آبی و در ماه های فروردین و اردیبهشت اجرا می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه افزود: این اقدام در زمان مذکور به این دلیل است که هم به آبیاری اراضی کشاورزی کمک شود و هم می توان حاصل بارندگی را به موقع استفاده کرد.

وی تصریح کرد: معمولا بارش های صورت گرفته در پاییز کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که خیلی استفاده ای برای اراضی کشاورزی ندارد و به روان آب تبدیل خواهد شد. اما در اردیبهشت ماه به هر دو هدف مذکور بهتر می توان رسید.

استان های شرقی در پاییز نیاز مبرم به بارورسازی ابرها دارند امیریان در پاسخ به اینکه چرا علی رغم موضوعات فوق در شرق کشور برای فصل پاییز از این روش استفاده شده است، گفت: در این زمینه اولویت بندی وجود دارد و ما پس از ۱۸ سال و بعد از بسیاری از استان های مذکور به پدیده خشکسالی ورود کرده ایم. اما جز سال آبی ۹۴-۹۵ که افزایش چشمگیر و خوبی در بارش ها داشتیم و چیزی حدود ۷۳۰ میلیمتر بارش ثبت شده است ما نیز با مشکل خشکسالی در سال های دیگر مواجه بودیم.

وی افزود: البته بارش های سال گذشته نیز کاستی های سنوات دیگر را که با این پدیده مواجه بودیم رفع نکرد و بسیاری از چشمه های استان نیز چون چشمه طاقبستان خشک شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه خاطر نشان کرد: اثرات کم بارشی کاملا مشهود بود و در اثر برداشت های صورت گرفته از منابع آب زیر زمینی به این منابع فشار آورد و بسیاری از چشمه های استان خشک شد.

مشکلی برای تامین آب شرب در استان نداریم وی افزود: اما علی رغم مشکلات فوق و با توجه به بارش های سال گذشته ما مشکلی برای تامین آب شرب نداشتیم و هم اکنون نیز نداریم اما در استان های شرقی که گفته شد، از این نظر مشکلشان حاد بود و هم اکنون نیز در برخی از مناطق برای تامین آب به میزان کافی با مشکلاتی مواجه هستند و پیش بینی می کردند اگر بارش اتفاق نیفتد خیلی ذخیره ای برای مصارف آب شرب حتی در مراکز برخی از استان ها نداشته باشند و مشکل آفرین شود.

امیریان خاطرنشان کرد: با توجه به موارد فوق، بارور سازی ابرها و بارش در فصل پاییز برای مناطق مذکور اولویت بود اما برای ما اگر قرار است اتفاق بیافتد و این روش اجرا شود، در اردیبهشت ماه است.