رونق تولید ملی | جمعه، ۲۸ تیر ۱۳۹۸

معبدآناهیتا پذیرای 25 هزار گردشگر - نمایش محتوای خبر

 

 

معبدآناهیتا پذیرای 25 هزار گردشگر

معبد الهه آبهای روان سرزمین سنگ و آب پذیرای 25 هزارگردشگر بود

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کنگاور گفت: معبد الهه آبهای روان سرزمین سنگ و آب پذیرای 25 هزار گردشگر نوروزی بود.

سیاوش شهبازی در گفت‌و با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در این باره اظهارکرد: بر اساس آمار موجود مربوط به بلیط فروشی این محوطه تاریخی، از ابتدای تعطیلات نوروز 95 تا پایان روز سیزدهم فروردین مجموعا 24 هزار و 745 گردشگر و مسافر نوروزی وارد این مجموعه شده و به بازدید از آن پرداخته‌اند.

این مقام مسئول در شهرستان کنگاور همچنین از استقبال قابل توجه گردشگران از نمایشگاه و بازارچه صنایع دستی دایر شده در کنار معبد آناهیتا خبر داد و گفت: این نمایشگاه در قالب 15 غرفه دایر شده بود که بسیار مورد توجه و استقبال گردشگران قرار گرفت.

وی نرخ بیلط ورودی به مجموعه تاریخی معبد آناهیتا برای گردشگران داخلی را 3000 تومان عنوان کرد.

گفتنی است: معبد آناهیتا در مرکز شهر کنگاور در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد که روی تپه‌ای طبیعی ساخته شده است. این معبد متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نیایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا ایزدبانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است.

برخی از محققین، این بنا را کاخی ناتمام برای خسروپرویز معرفی کرده‌اند. عده‌ای نیز زمان ساخت آن را به اواخر سده سوم و آغاز سده دوم قبل از میلاد و عده دیگر آن را به سده اول قبل از میلاد نسبت می‌دهند.