سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

معدوم سازی ۲ راس ماده گاو مبتلا به هاری در روانسر - نمایش محتوای خبر

 

 

معدوم سازی ۲ راس ماده گاو مبتلا به هاری در روانسر

معدوم سازی ۲ راس ماده گاو مبتلا به هاری درروانسر

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان روانسر از معدوم سازی ۲ راس ماده گاو مبتلا به هاری در روانسر خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر روزبه محمودی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان روانسر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از معدوم سازی ۲ راس گاو ماده در روستای قوری قلعه از بخش شاهو در این شهرستان خبر داد و گفت: کارشناسان شبکه دامپزشکی با حضور در محل اقدام به نمونه برداری کردند.

وی افزود: پس از ارسال نمونه ها به انستیتو پاستور در تهران و مثبت اعلام شدن نمونه ها، ۲ ماده گاو با همکاری دهیاری و مرکز بهداشت معدوم و دفن بهداشتی شدند. این مقام مسئول اظهار داشت: پس از معدوم سازی، کار پایش و مراقبت ادامه یافت و واکسیناسیون سگ های گله و اهلی روستا انجام و تاکنون مشکلی مشاهده نشده است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان روانسر همچنین هاری را یک بیماری کشنده ویروسی مشترک بین انسان و دام دانست و تصریح کرد: این بیماری هیچ راه درمانی نداشته و تنها راه کنترل آن پیشگیری از طریق واکسیناسیون گربه ها و سگ های اهلی است.

دکتر محمودی مخزن این بیماری را گوشت خواران عنوان کرد و ادامه داد: این بیماری طیف وسیعی از حیوانات اهلی و وحشی پستاندار را درگیر می کند. به گفته وی، در صورت ابتلا به هاری مرگ حیوان یا انسان مبتلا حتمی بوده و مرگ با این بیماری بسیار دردآور و وحشتناک است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان روانسر مهمترین راه انتقال این بیماری را گزش حیوان هار برشمرد و خاطرنشان کرد: ویروس این بیماری از طریق بزاق آلوده به سیستم عصبی میزبان وارد می شود و علائم بالینی بیماری و به دو فرم خشمگین و خاموش بروز می کند.

این مقام مسئول توصیه کرد؛ در صورت تغییر رفتار در حیوانات اهلی یا وحشی در اسرع وقت موضوع را به نزدیک ترین شبکه دامپزشکی اطلاع دهند و از تماس مستقیم با حیوان مشکوک جدا خودداری کنند