جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

مقاوم سازی ۱۰۰۰ واحد مسکن روستایی در مناطق محروم کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

مقاوم سازی ۱۰۰۰ واحد مسکن روستایی در مناطق محروم کرمانشاه

مقاوم سازی ۱۰۰۰ واحد مسکن روستایی در مناطق محروم کرمانشاه

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن استان کرمانشاه گفت: عملیات مقاوم سازی ۱۰۰۰ واحد مسکن روستایی امسال با تلاش ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در استان کرمانشاه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، افشین انتظاری امروز پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در کرمانشاه با اشاره به شروع توسعه روستایی کشور پس پیروزی انقلاب اظهار داشت: در قانون ششم توسعه بحث توسعه روستایی با جدیت بسیار در حال پیگیری است و به نحو مطلوب در حال انجام است.

انتظاری کمک به تامین مسکن محرومین و اقشار کم درآمد روستایی را هدف کلان بنیاد مسکن دانست و افزود: کار مقاوم سازی مسکن روستایی در حال انجام است و ۴۶ هزار و ۷۹۷ واحد تاکنون مقاوم سازی شدند.

وی با بیان اینکه ۳۳ درصد واحد مسکونی روستایی در استان کرمانشاه با بهره‌گیری از تسهیلات کم بهره مقاوم سازی شدند، گفت: در بخشی از واحدهای روستایی نیز خود مردم برای مقاوم سازی پای کار بودند. انتظاری با اشاره به وجود ۶۰ هزار واحد مسکونی غیرمقاوم در استان کرمانشاه گفت: تا افق ۱۴۰۵ باید ۷۰ درصد روستاهای استان با استفاده از تسهیلات کم بهره بانکی مقاوم سازی شود.

وی تسهیلات بانکی کم بهره برای مقاوم سازی مسکن روستاییان در استان را ۳۴۸۴ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: سقف تسهیلات در سال ۹۳ مبلغ ۱۵ میلیون تومان بود و اخیراً این مقدار تسهیلات به ۲۰ میلیون برای روستائیان مرزنشین و ۱۸ میلیون برای سایر روستاها ارتقا یافت.

تاکید بر ترویج استفاده از انرژی خورشیدی در مناطق روستایی معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن کرمانشاه با ادامه توضیحات بیان کرد: ما منتظر پاسخ مرکز هستیم تا بتوانیم تسهیلات کم بهره را برای مقاوم سازی مسکن در اختیار روستائیان استان قرار دهیم.

وی همچنین عنوان کرد: در پی وقوع زلزله دینور، در سال ۸۱ و ۸۲ تعداد ۵ هزار و ۷۶۱ واحد روستایی را مقاوم سازی کردیم و در سال ۹۴ نیز با توجه به خسارات ناشی از بارندگی‌ها و آسیب‌های ایجاد شده توانستیم مصوبه ۴۵۰ واحد احداث را برای اعطای تسهیلات بگیریم و ۷۰۰ واحد نیز تعمیر داشتیم که تاکنون ۸۷ درصد آنها را به بانک معرفی کردیم و ۴۷ درصد نیز شروع به کار کردند.

انتظاری وضعیت مسکن روستایی استان را با توجه به سیاست‌گذاری کشوری در حال رشد عنوان کرد و افزود: پیش از این با وقوع زمین لرزه ۳ ریشتری دچار بحران می‌شدیم که با انجام اقدامات لازم در بحث مقاوم سازی اکنون با ۶ ریشتر نیز آسیبی نمی‌رسد. وی ضمن تاکید بر تلاش برای احیای ارزش‌های بومی معماری روستایی در استان گفت: تفاهم نامه‌هایی میان بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی انجام و تعهد شده که صرفا به فضای تک بعدی زیستی در روستایی پرداخته نشود بلکه فضای معیشت خانوارها نیز مورد توجه قرار گیرد.

انتظاری بر ترویج بکارگیری انرژی خورشیدی و عایق بندی ساختمان در محیط روستایی تاکید کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین تفاهم نامه‌های استانی ما انعقاد قرار میان بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است که ستاد اجرایی تعهده نموده تا ۱۰۰۰ واحد مسکن روستایی در مناطق محروم استان را مقاوم سازی کند.

این مسئول بیان کرد: بر اساس تفاهم نامه مذکور امسال عملیات مقاوم سازی ۱۰۰۰ واحد مسکن روستایی استان کلید می‌خورد و بر اساس برنامه زمانبندی امیدواریم ظرف ۱۸ ماه به انجام برسد.