جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

منطقه آزاد قصرشیرین مراحل نهایی تصویب را می گذراند - نمایش محتوای خبر

 

 

منطقه آزاد قصرشیرین مراحل نهایی تصویب را می گذراند

منطقه آزاد قصرشیرین مراحل نهایی تصویب را میگذراند

یکی از اولویت های جدی مدیریت ارشد استان طی دو سال اخیر ایجاد تعامل با مجموعه های سرمایه گذاری توانمند بوده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه رضا رحیمی در دیدار با مدیرعامل و معاونین موسسه اعتباری ملل (عسگریه) گفت : در نشست مشترکی که پیش از سفر رئیس جمهور به کرمانشاه و با حضور معاون اول رئیس جمهور داشتیم، مذاکرات خوبی با مدیران موسسه اعتباری ملل برای سرمایه گذاری و مشارکت در اجرای طرح ها و پروژه های بزرگ استان داشتیم.

این مدیر ارشد اقتصادی افزود: این مجموعه سرمایه گذاری طی سال های گذشته در زمینه انجام برخی پروژه ها با شهرداری کرمانشاه مشارکت داشته و با پتانسیل ها و ظرفیت های سرمایه گذاری در کرمانشاه کاملاً آشناست و علاقه مندی خود را نیز برای اجرای پروژه های مختلف ابراز کرده است.

وی در ادامه به تشریح پتانسیل های استان در عرصه های مختلف پرداخت و گفت: استان کرمانشاه در زمینه های مختلفی همچون گردشگری، خدمات، کشاورزی و صنعتی دارای پتانسیل های بسیار خوب و کم نظیری است.

مهندس رحیمی عنوان کرد: این استان به دلیل همجواری با کشور عراق از فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری بسیار خوبی برخوردار است.

کرمانشاه با برخورداری از 5 بازارچه و 2 مرز رسمی، حدود 3 میلیارد دلار از تجارت با کشور عراق را در اختیار دارد که این میزان نیمی از کل تجارت با عراق را شامل می شود. این مدیر ارشد اقتصادی پتانسیل های کرمانشاه در حوزه صنعت را چشمگیر توصیف کرد و گفت: تاکنون 3 مجموعه پتروشیمی بزرگ در کرمانشاه ایجاد شده است.

پتروشیمی چهارم اسلام آباد روند اجرایی خود را طی می کند و طرح توسعه پتروشیمی کرمانشاه نیز در دست اقدام است. معاون استاندار افزود: دو منطقه ویژه اقتصادی در قصرشیرین و اسلام آباد مصوبه قانونی دارند و طرح ایجاد منطقه آزاد قصرشیرین نیز مراحل نهایی تصویب را می گذراند.

وی در دنباله سخنانش شهرک صنعتی زاگرس را یکی از بهترین مجموعه ها برای سرمایه گذاری در منطقه توصیف کرد و گفت: این شهرک از امتیاز مناطق محروم برخوردار است و واحدهایی که در آن دایر می شوند تا 13 سال از مالیات معاف می گردند که چنین امتیازی حتی مقایسه با استان های همسایه نیز کم نظیر است.

عدم محدودیت برای تخصیص آب به صنایع بزرگ این مدیر ارشد همچنین به منابع آبی ارزشمند استان اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه با توجه منابع آبی مطمئن، در کرمانشاه محدودیتی برای تخصیص آب به بخش صنعت وجود ندارد.

رحیمی تصریح کرد: با اجرای طرح عظیم گرمسیری منابع آبی لازم برای زیر کشت آبی رفتن 50 هکتار از دشت های حاصلخیز استان در شهرستان های گرمسیری غرب استان فراهم می شود.

همچنین این مناطق از منابع آبی کافی برای اجرای صنایع بزرگ برخوردار می شوند. معاون اقتصادی و توسعه منابع استاندار به پتانسیل های استان در زمینه احداث کارخانه های عظیم قند و شکر اشاره کرد و گفت: هم اکنون با وجود فعال بودن دو کارخانه قند و شکر، بخش قابل توجهی از چغندر قند تولیدی استان به شهرهای دیگری همچون اصفهان و مشهد می رود.

همچنین کرمانشاه از ظرفیت بسیار گسترده ای برای افزایش تولید چغندر قند برخوردار است. وی ادامه داد: همچنین در زمینه گیاهان دارویی، باغات و کشت های گلخانه ای نیز استان دارای ظرفیت های بسیار خوبی است.

مهندس رضا رحیمی در ادامه به حوزه گردشگری پرداخت و اظهار داشت: استان کرمانشاه در حوزه گردشگری نیز از ظرفیت های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است و ظرفیت های کرمانشاه در عرصه گردشگری سلامت در منطقه غرب کشور بی نظیر است.

معاون استاندار افزود: همچنین کرمانشاه با توجه به قرار داشتن در مسیر عتبات عالیات از پتانسیل های خوبی برای توسعه گردشگری زیارتی برخوردار می باشد.

و در این زمینه زیرساخت های خدماتی و رفاهی مناسبی در قصرشیرین و شهرهای مسیر راه کربلا فراهم است وی کریدور گردشگری ایران باستان را یکی دیگر از پتانسیل های برجسته استان معرفی کرد و گفت: کریدور گردشگری بیستون - تاق بستان هم ظرفیت های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف تفریحی، رفاهی و خدماتی برخوردار است.

این مدیر ارشد اقتصادی عنوان کرد: مسیر اسلام آباد به حمیل به دلیل قرار گرفتن بر مسیر پرتردد راه کربلا یکی از بهترین مکان ها برای سرمایه گذاری در حوزه های رفاهی و خدماتی و گردشگری است.

در همین ایام اربعین شاهد یک ترافیک 80 کیلومتری در این مسیر بودیم. در دنباله این نشست مدیران حوزه های شهری، صنعتی، کشاورزی، حمل و نقل و گردشگری به ارایه فرصت های سرمایه گذاری در حوزه های مختلف پرداختند.

مدیر عامل موسسه مالی ملل نیز برای ایجاد دو مجموعه تفریحی، رفاهی و خدماتی در کریدور گردشگری بیستون - تاق بستان و محور اسلام آباد به حمیل اعلام آمادگی کامل کرد.

در همین راستا مقرر شد در اولین فرصت مکان های موجود در این دو مسیر جهت احداث این مجموعه ها شناسایی و به سرمایه گذار معرفی شوند.

همچنین این مجموعه در زمینه مشارکت در طرح های مختلف شهری و کشاورزی و صنعتی و گردشگری نیز ابراز علاقه کرد.

در ادامه مدیران موسسه سرمایه گذاری ملل با همراهی شهرداری کرمانشاه به بازدید میدانی از فرصت های سرمایه گذاری در سطح شهر کرمانشاه از جمله طرح تله کابین طاق بستان، قطار شهری، شهربازی، بازار سنتی و سراب قنبر پرداختند.