رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

موج انتقال جنسی ایدز در کشور به راه افتاده - نمایش محتوای خبر

 

 

موج انتقال جنسی ایدز در کشور به راه افتاده

موج انتقال جنسی ایدز در کشور به راه افتاده

کارشناس مسئول ایدز و بیماری‌های آمیزشی مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به شناسایی 28 هزار فرد آلوده به HIV در کشور، گفت: این درحالیست که این تعداد 20 درصد تعداد واقعی مبتلایان است.

علی کماسی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه موج سوم ایدز درکشور به راه افتاده، گفت: متاسفانه در این موج ایدز از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: موج اول ایدز در ایران از طریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده و موج دوم آن نیز از طریق تزریق مشترک بین معتادان تزریقی به راه افتاد و در حال حاضر با موج سوم ایدز که انتقال از طریق تماس جنسی است، مواجه هستیم.

کارشناس مسئول ایدز و بیماری‌های آمیزشی مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به شناسایی 28 هزار فرد آلوده بهHIV  در سطح کشور، گفت: تعداد واقعی بیماران مبتلا سه تا چهار برابر موارد شناسایی شده است.

وی با اشاره به افزایش یازده درصدی تعداد زنان شناسایی شده مبتلا به HIV در سال جاری، اظهار کرد: متاسفانه امسال بیش از یک سوم موارد شناسایی شده HIV مثبت را زنان تشکیل دادند.

کماسی تصریح کرد:درسالهای گذشته بیشترمواردآلودگی به HIV را مردان معتادکه ازتزریق مشترک آلوده شده بودندتشکیل میدادندو این مردان که بیشتر آنها متاهل بوده این آلودگی را به زنان خود منتقل کرده و درحال حاضر این زنان هستندکه بیشترین مواردشناسایی جدید را به خوداختصاص می‌دهند.

وی افزود: چنانچه روند شناسایی زنان مبتلا به HIV به سرعت صورت نگیرد و این زنان از مراجعه به دفاتر مشاوره به خاطر انگ موجود درجامعه خودداری کنند، قطعا در آینده نزدیک با موج دیگری با عنوان کودکان ایدزی مواجه خواهیم شد.

کماسی با تاکید بر اینکه موج سوم ایدز در کشور از راه رسیده گفت: نگرانی ما از افزایش شمار زنان وکودکان مبتلابه HIV در کشور است.

این مسئول در ادامه به تصمیم سازمان جهانی بهداشت در خصوص به صفر رساندن تعداد موارد جدید شناسایی HIV تا سال 2030 اشاره و اظهار کرد: بر این اساس باید بتوانیم در کشور تا سال 2020، 90 درصد مبتلایان به HIV را شناسایی کرده و درمان آنها را آغاز کنیم و این در حالیست که تاکنون تنها 20 درصد مبتلایان در کشور شناسایی شده‌اند.

 کارشناس مرکز بهداشت استان کرمانشاه به انگ موجود در جامعه درخصوص بیماری HIV اشاره کرد وافزود: چنانچه آگاهی مردم در زمینه این بیماری  و راه‌های انتقال آن افزایش نیابد و بیماران نتوانند خود را به راحتی به مراکز مشاوره معرفی و درمان کنند، قطعاً با افزایش هرچه بیشتر موارد HIV مواجه خواهیم شد.

کماسی تعداد مبتلایان به  HIVاستان را حدود سه هزار نفر اعلام و تصریح کرد: آمار HIV همواره به صورت تجمعی اعلام می‌شود و در حال حاضر با فوت حدود 15 درصد این افراد، بیش از 2300 نفر فرد مبتلا به HIV در استان زندگی می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه از این تعداد نیز تنها 15 درصد درمان می‌گیرند که قطعا با توجه به این شرایط برای رسیدن به اهدافمان در سال 2020 راه طولانی در پیش داریم.

کارشناس مسئول برنامه HIV ایدز مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به وجود 51 مرکز مشاوره HIV در سطح استان گفت: در این مراکز آزمایش، مشاوره و درمان ایدز بصورت رایگان انجام می‌شود.

کماسی این تعداد مرکز را جوابگوی نیازهای استان ندانست و اظهار کرد: در حال حاضر علاوه بر افزایش تعداد مراکز مشاوره، به انجام کارهای فرهنگی در زمینه معرفی بیماری HIV نیاز داریم تا بتوانیم تمامی بیماران را در استان شناسایی کرده و تحت درمان قرار دهیم.