رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

مودیان مالیاتی برای گرفتن "کد اقتصادی" اقدام کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

مودیان مالیاتی برای گرفتن "کد اقتصادی" اقدام کنند

مودیان مالیاتی برای گرفتن"کد اقتصادی" اقدام کنند

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمانشاه با اشاره به ثبت‌نام بیش از 73 هزار نفر برای دریافت کد اقتصادی، از مودیان مالیاتی خواست تا برای ثبت‌نام کد اقتصادی اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، هادی ملکشاهی در نشست خبری امروز (10 شهریورماه) با بیان اینکه همواره مالیات ستانی چالش برانگیز است، گفت: به همین علت دولت‌ها همواره سعی دارند تا با تعاملات میان دستگاه‌ها و مودیان مالیاتی این چالش‌ها را به حداقل برسانند.

وی به ارتقاء فرهنگ مالیاتی کشور و استان طی سالهای اخیر اشاره کرد و افزود: در سال 1392، 41 هزار جلد اظهارنامه مالیاتی دراستان داشتیم که این میزان به دلیل ارتقاء بینش مردم نسبت به موضوع مالیات و نیز به دلیل اینکه بحث معافیت مالیاتی مشروط به ارائه اظهارنامه مالیاتی شده به 55 هزار جلد در سال گذشته افزایش یافته که رشد 35 درصدی را نشان می‌دهد. وی افزود: مودیان تا سالهای گذشته اعتقادی به اظهارنامه مالیاتی نداشتند، اما در حال حاضر بسیاری از آنها خود پیشگام می‌شوند.

ملکشاهی تعداد پرونده‌های مالیاتی استان در سال 1392 را 130 هزار پرونده اعلام و تصریح کرد: این تعداد در سال گذشته به 152 هزار پرونده رسید که نشان از شناسایی مودیان مالیاتی است.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمانشاه با بیان اینکه بحث تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی کاملا بصورت الکترونیکی انجام می‌شود، گفت: در حال حاضر نیازی به مراجعه حضوری مودیان مالیاتی برای تسلیم اظهارنامه های مالیاتی وجود ندارد و همه آنها در سامانه بارگذاری می‌شوند.

ملکشاهی به اجرای پایلوت طرح جامع مالیاتی در استان کرمانشاه و دو استان تهران و اصفهان اشاره کرد و افزود: تا پایان سال از سامانه طرح جامع مالیاتی رونمایی می‌شود و این طرح بعد از آن در سطح کشور اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه این احتمال وجود دارد که چندین پرونده مالیاتی به نام یک نفر وجود داشته باشد، گفت: در حال حاضر پیگیر واگذاری کد اقتصادی هستیم که با این کد مودی مالیاتی شناخته می‌شود.

ملکشاهی اظهار کرد: تاکنون 73 هزار و 746 نفر برای دریافت این کد اقتصادی ثبت نام کرده‌اند که 56 هزار و 200 مودی اعتبار سنجی شده‌اند.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمانشاه افزود: مودیان مالیاتی جهت ثبت نام برای دریافت این کد می‌توانند به سامانه tax.gov.ir مراجعه کنند. ملکشاهی با بیان اینکه بحث بخشودگی جرائم مالیاتی از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه سال جاری از سوی سازمان امور مالیاتی به مدیران کل استان‌ها واگذار شده است، گفت: این امر کمک بسیاری کرد تا بتوانیم حمایت‌های لازم را از واحدهای تولیدی به عمل بیاوریم.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمانشاه به اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در سال گذشته نیز اشاره کرد و افزود: اجرایی کردن طرح جامع مالیاتی می‌طلبید که قسمتی از قانون مالیات‌های مستقیم تغییر کرده و معافیت‌های ویژه‌ای هم برای بحث تولید لحاظ کنیم که این اصلاح انجام شد و قانون جدید تولید را زیر چتر خود دارد.

ملکشاهی با تاکید بر لزوم پرداخت مالیات جهت رونق اقتصاد و معیشت کشور، گفت: نفت سرمایه ملی است و باید صرف امور سرمایه‌ای کشور شود و امور جاری کشور باید از محل درآمدهای مالیاتی تامین شود و امیدواریم روزی برسد که مالیات ندادن به قبح در جامعه تبدیل شود.