رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

ناوگان حمل و نقل فرسوده به گردشگری استان لطمه می‌زند - نمایش محتوای خبر

 

 

ناوگان حمل و نقل فرسوده به گردشگری استان لطمه می‌زند

ناوگان حمل و نقل فرسوده

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: ناوگان حمل و نقل فرسوده به گردشگری استان لطمه می‌زند.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، مهندس مجتبی نیک کردار در کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی استان اظهار کرد: یکی از راه های جذب گردشگران برخورداری از یک ناوگان حمل و نقل با کیفیت است که متأسفانه به دلیل فرسودگی موجود در این زمینه دچار مشکل می‌شویم.

وی در ادامه به تشریح قابلیت های گردشگری استان پرداخت و گفت: کرمانشاه یک شاهراه گردشگری محسوب می شود که مرکز ایران را به عراق متصل می کند و همچنین در کریدور شمال به جنوب واقع شده است. به همین دلیل باید برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه راه‌ها و همچنین مجتمع های خدمات رفاهی استاندارد در مسیرهای بین راهی دارای طرح های جامع داشته باشیم.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه افزود: اکنون بخش خصوصی به دلیل کیفیت بهتر ناوگان و قیمت ارزانتر گوی رقابت را از شرکت ها و تعاونی های مسافربری ربوده است، زیرا مردم علاقه ای به استفاده از ناوگان فرسوده و گران ندارند.

 نیک کردار عمر بالای بخشی از ناوگان نقلیه عمومی را نگران کننده دانست و گفت: ناوگان مینی بوس‌رانی استان دارای عمر متوسط نزدیک به 30 سال است که این موضوع بسیار نگران کننده است. هم اکنون مینی بوس های فرسوده ای در مسیرهای بین شهری تردد می کنند که فضای داخلی آن ها بسیار نامناسب و غیر بهداشتی است و مسافران رغبتی به استفاده از آن ها ندارند.

وی در ادامه به انتقاد از وضعیت مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی پرداخت و اظهار کرد: استان 28 مجموعه بین راهی با عنوان ظاهری مجتمع خدمات رفاهی دارد که در عالم واقعیت امکاناتی فراتر از یک فروشگاه بسیار کوچک تنقلات فروشی و یک سرویس بهداشتی کوچک برخوردار نیستند و با آن مجموعه های خدمات رفاهی استانداردی که در جاده های تهران، شمال، مشهد و شیراز شاهد آن هستیم فاصله بسیار دارند.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه عنوان کرد: می توان برای ساخت این مجموعه ها در مکان هایی با قابلیت های خوب گردشگری جانمایی کرد و با ارایه مشوق های معنادار سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در این مجموعه ها ترغیب کرد.

نیک کردار خاطرنشان کرد: پمپ بنزین های بین راهی نیز باید دارای سرویس های بهداشتی مناسب باشند و آن هایی که در دست احداث هستند باید تا زمانی که این واحدهای ارایه خدمات بهداشتی و رفاهی را ایجاد نکنند مجوز فعالیت دریافت نکنند.

وی در ادامه با تاکید بر این موضوع که بحث ایمنی جاده ها را باید جدی گرفت، عنوان کرد: سال گذشته 330 نفر در جاده های استان کشته شده اند. هرچند این آمار نسبت به سال 92 کاهش داشته است، ولی همین میزان تلفات نیز برابر با ظرفیت 3 هواپیمای مسافربری فوکر می باشد که این میزان همچنان بسیار نگران کننده است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه ادامه داد: نصب دوربین های ثبت تخلف در کمربندی های شرقی و غربی شهر تأثیر بسیار زیادی بر رعایت سرعت مطمئنه و کاهش سوانح رانندگی داشته است که روند نصب این دوربین ها باید توسعه بیشتری پیدا کند.

 نیک کردار در این نشست همچنین با اشاره به این نکته که زمین های کشاورزی درجه یک سرمایه های ملی هستند، عنوان کرد: باید از انجام هرگونه ساخت و ساز در این زمین ها اجتناب کرد زیرا با این کار زمینه برای ساخت و سازهای جدید فراهم می شود.

وی ادامه داد: ضرورت ساخت یک بیمارستان خوب در شهرستان روانسر کاملاً احساس می شود ولی برای جانمایی این بیمارستان باید از اراضی منابع طبیعی استفاده کنیم تا زمین های مرغوب کشاورزی خراب نشود.