سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

ناکافی بودن اعتبارات مقابله با خشکیدگی بلوط - نمایش محتوای خبر

 

 

ناکافی بودن اعتبارات مقابله با خشکیدگی بلوط

ناکافی بودن اعتبارات مقابله با خشکیدگی بلوط

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه اعتبارات تخصیص یافته برای پیشگیری و مقابله با خشکیدگی جنگل های بلوط در این استان را ناکافی دانست و گفت: سال گذشته تنها حدود 30 درصد اعتبارات مصوب شده تخصیص یافت.

مراد شیخ‌ویسی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، مساحت جنگل های استان کرمانشاه را 527 هزار هکتار دانست و گفت: بر اساس آمارهای موجود تاکنون حدود 150 هزار هکتار از جنگل های بلوط استان به میزان مختلف و از پنج تا 40 درصد به خشکیدگی بلوط دچار شده اند.

به گفته شیخ‌ویسی خشکیدگی بلوط در سال 89 در ایلام شناسایی شد و در سال 90 مشخص شد که حدود 15 هزار هکتار از جنگل های بلوط استان کرمانشاه نیز به خشکیدگی بلوط دچار شده اند که این میزان اکنون به 150 هزار هکتار رسیده است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به پژوهش های انجام شده و بازدید های علمی به عمل آمده، گفت: برای تخصیص اعتباراتی به منظور پیشگیری و مقابله با خشکیدگی بیشتر جنگل های بلوط  برنامه ریزی شده که سال گذشته اعتباراتی نیز در این راستا در استان مصوب شد که البته این اعتبارات و میزان تخصیص یافته آنها کافی نبود.

به گفته شیخ ویسی سال گذشته مجموع اعتبارات مصوب برای پیشگیری و مقابله با جنگل های بلوط در استان کرمانشاه حدود دو میلیارد و 700 میلیون تومان اعلام شد که تنها حدود 30 درصد اعتبارات مصوب  تخصیص یافت.

به گفته وی امسال هنوز رقمی برای پیشگیری و مقابله با خشکیدگی جنگل های بلوط در استان کرمانشاه اعلام نشده است.

شیخ ویسی افزود: سال گذشته در سطح 20 هزار هکتار از سطوح آلوده عملیات بهداشتی جنگل انجام، پایه های آلوده خارج و سوزانده شد.

این مسئول سپس قطع درختان، سوزاندن و امحاء آنها را بهترین راهکار برای مقابله با خشکیدگی بلوط دانست و گفت: بر اساس بررسی ها و جمع بندی های صورت گرفته با مراکز تحقیقاتی و استفاده از  تجربیات جهانی کارشناسان، بهترین راهکار قطع درختان، سوزاندن و امحای آنها اعلام شده است.

به گفته شیخ ویسی وقتی درختان بلوط از روی زمین قطع می شوند پایه آنها پاجوش می زند و این پاجوش ها پس از مدتی به درختان بلوط تبدیل می شوند.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه خشکیدگی بلوط به علت سه بیماری آفت سوسک چوب خوار، بیماری قارچی و آفت لورانتوس بوجود آمده اند، افزود: تحقیقات نشان داده که اینها عوامل ثانویه بیماری هستند و خشکسالی های مستمر و کمبود منابع آبی، وقوع پدیده ریزگردها، بالارفتن دمای هوا و... جنگل های بلوط را مستعد ابتلا به خشکیدگی بلوط کرده اند.