سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

نباید بگذاریم چشمه تاق‌بستان خشک شود - نمایش محتوای خبر

 

 

نباید بگذاریم چشمه تاق‌بستان خشک شود

اگر با تانکر هم آب ببریم نباید بگذاریم چشمه تاق‌بستان خشک شود

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر با تانکر هم به چشمه تاق‌بستان آب برسانیم، نباید اجازه دهیم خشک شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، عبدالرضا مصری در نشست خبری با اشاره به خشک شدن چشمه تاق‌بستان، اظهار کرد: این چشمه بین مردم یک جایگاه عاطفی دارد و اگر با تانکر هم به آن آبرسانی کنیم نباید بگذاریم خشک شود.

وی گفت: همه دلایل در خصوص خشک شدن این چشمه از جمله خشکسالی، حفر چاه مجاز یا غیرمجاز، رانش زمین و تغییر مسیر چشمه و ... بررسی خواهد شد.
 

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه ادامه داد: چنانچه به دلیل تغییر در لایه‌های آهکی مسیر چشمه عوض شده باشد، قابل بازگشت است.

مصری معتقد است: اینکه چشمه در برخی ساعات آب دارد و دوباره خشک می‌شود نیازمند بررسی است و  ممکن است مکشی در جای دیگر رخ می‌دهد و در زمانی که مکش نیست آب وارد چشمه می‌شود.

وی همچنین با اشاره به بحران کلی آب موجود در استان، خاطرنشان کرد: این بحران ناشی از کاهش بارندگی است که سایر منابع آبی از جمله سراب نیلوفر را نیز خشک کرد.

به گفته این نماینده مجلس سال گذشته اقدامات خوبی در خصوص ممنوعیت کشت ذرت در حاشیه سراب نیلوفر انجام شد، اما میزان بارندگی به اندازه‌ای نبود که آب از دست رفته جبران شود.

مصری بر لزوم برخورد با چاه‌های غیرمجاز تاکید کرد و افزود: تخریب چاه‌های غیرمجاز از تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز مهمتر است.

وی از لزوم تدوین یک لایحه کشوری برای مقابله با کم آبی خبر داد و گفت: این کار نیازمند همکاری مسئولین،  مردم و کشاورزان است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بحران کم‌آبی امروز کشور را ناشی از کاهش نزولات جوی دانست و عنوان کرد: مدیریت آب را برای چنین روزهایی نداشتیم.