رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

نبود مراکز فرآوری مواد معدنی در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

نبود مراکز فرآوری مواد معدنی در کرمانشاه

جای مراکز فرآوری مواد معدنی درکرمانشاه خالی است

رئیس خانه معدن کرمانشاه معتقد است: جای مراکز و واحدهای فرآوری مواد معدنی در کرمانشاه خالی است.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه،  محمدعارف ابراهیمی در نشست اعضای هیات نمایندگان و مشاورین اتاق بازرگانی کرمانشاه با رئیس اتاق بازرگانی تهران، اظهار کرد: در کشور 68 نوع ماده معدنی داریم و از نظر تنوع مواد جزو 15 کشور برتر دنیا هستیم.

وی ذخیره قطعی مواد معدنی موجود در کشور را 40 میلیارد تن اعلام کرد و افزود: ذخیره احتمالی نیز 57 میلیارد تن است که بر اساس آماری که ایمیدرو داده ارزش این مواد بیش از 700 میلیارد دلار است.

رئیس خانه معدن کرمانشاه آمار شاغلین حوزه معدن در کشور را 620 هزار نفر دانست و تاکید کرد: سهم معدن از ارزش بورس کشور 25 درصد است.

ابراهیمی گفت: بجز معادن شن و ماسه، اکنون 5400 معدن فعال در کشور داریم.

وی ذخیره مواد معدنی استان کرمانشاه را نیز 1.7 میلیارد تن عنوان کرد و یادآور شد: سنگ هرسین از مهمترین مواد معدنی ما است که جزو سنگ‌های ممتاز و صادراتی به شمار می‌رود  و گاهی خارجی‌ها خودشان سر معدن حاضر می‌شوند و آن را به صورت خام می‌برند.

این مسئول از قیر طبیعی به عنوان دومین ماده معدنی مهم کرمانشاه یاد کرد که در مناطق غربی از جمله قصرشیرین، گیلانغرب، سومار و نفت شهر یافت می‌شود و سابقه استخراج آن به سالهای 1340 تا 1345 باز می‌گردد.

ابراهیمی با بیان اینکه قیرطبیعی نفت خام جامد است، ادامه داد: اکنون 33 پروانه بهره برداری از قیرطبیعی تنها در قصرشیرین و گیلانغرب داریم.

وی عنوان کرد: این ماده معمولا مخلوط با گچ است و اگرچه به دو صورت روباز و زیرزمینی برداشت می‌شود، اما عمده معادن ما رو باز هستند.

رئیس خانه معدن کرمانشاه برداشت سالیانه قیرطبیعی در استان را حدود 100هزار تن اعلام کرد که می‌توان با اکتشافات جدید و مکانیزه کردن استخراج، این عدد را به 3 تا 5 برابر افزایش داد.

ابراهیمی از نبود واحد فرآوری قیرطبیعی در استان انتقاد کرد و دلیل آن را نیز در اختیار نداشتن دانش فنی اعلام کرد.

وی با بیان اینکه از قیر طبیعی در ساخت آسفالت، رنگسازی، ریخته گری، باطری سازی، گل حفاری، لنت ترمز، دسته ظروف نسوز و ... استفاده می‌شود، یادآوری کرد: اگر واحد فرآوری قیرطبیعی دراستان احداث شود می‌توانیم دو شهرستان استان را با آن رونق بخشیم.

به گفته این مسئول عمده معادن استان در مناطق کمتر توسعه یافته هستند و اگر می‌خواهیم شاهد تحقق عدالت اجتماعی باشیم، باید معدن و صنایع معدنی را توسعه داده و به بخش معدن توجه بیشتری کنیم.

ابراهیمی در ادامه با اشاره به بی مهری‌هایی که به بخش معدن می‌شود، تصریح کرد: از درآمد معادن جدای از مالیات بردرآمد و مالیات بر ارزش افزوده، حقوق دولتی و 12درصد سهم منابع طبیعی کسر می‌شود.

وی با بیان اینکه کار معدن حاشیه‌ها و هزینه‌های زیادی دارد و آسیب پذیر است، یادآوری کرد: بخش معدن بسیار مشکل بوده و احتیاج به انعطاف حاکمیت دارد، لذا دولت باید توجه بیشتری به امنیت سرمایه گذاری در این بخش مهم اقتصاد کشور داشته باشد.