رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

نسبت ازدواج به طلاق در استان کرمانشاه ۳.۸ درصد است - نمایش محتوای خبر

 

 

نسبت ازدواج به طلاق در استان کرمانشاه ۳.۸ درصد است

نسبت ازدواج به طلاق در استان کرمانشاه ۳.۸ درصداست

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه ، نسبت آمار ازدواج به طلاق در استان را ۳.۸ درصد اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امید قادری در جلسه شورای فرهنگ عمومی، اظهار داشت: درصد زیادی از زوجین با سوءظن به مراکز مشاوره بهزیستی مراجعه می کنند به گونه ای که امروزه دیگر فقر و اعتیاد نخستین عوامل طلاق نبوده بلکه روابط فرا زناشویی نخستین عامل است.

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به اقدامات در دست انجام سازمان بهزیستی برای کاهش وقوع طلاق بیان کرد: این سازمان تنها متولی طلاق نیست بلکه باید همه دستگاه های فرهنگی در این زمینه تلاش کنند.

قادری با اشاره به اینکه امروزه طلاق با در نوردیدن مرزهای شخصی به حوزه اجتماعی وارد شده و به عنوان یک آسیب اجتماعی مطرح است گفت: سال گذشته پنج هزار و ۲۵۱ مورد طلاق ثبت شده که سبب قرار گیری کرمانشاه در جایگاه نهم کشوری شده است.

وی نسبت ازدواج به طلاق در استان را ۳.۸ درصد اعلام کرد و با اشاره به اینکه این نسبت از میانگین کشوری بالاتر بوده افزود: تاریخچه مداخلات بهزیستی در طلاق به سال ۷۸ باز می گردد اما تا قبل از سال ۸۷ مردم توجهی چندانی به مراکز مشاوره بهزیستی نداشتند که این توجه با استقرار مراکز مشاوره در دادگستری تا حدودی افزایش یافت.

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: همچنین در طی شش ماه اخیر چهار هزار و ۵۰۰ تماس تلفنی با شماره اورژانس اجتماعی برقرار شده که ۴۰ درصد این تماس ها و ۷۰ درصد تماس های برقرار شده با خدمات مشاوره ۱۴۸۰ به دلیل نزاع های شدید خانوادگی بوده است.

قادری با بیان اینکه ۳۵ میلیون تومان یارانه طلاق به منظور پیشگیری به مراکز مشاوره تعلق گرفته گفت: قبح طلاق در جامعه شکسته شده است به گونه ای که برخی اقدام به برپایی جشن طلاق می کنند در حالی که طلاق منفورترین حلال الهی است.

وی افزود: تاکنون پژوهشی کاربردی درباره علل اصلی طلاق توسط مراکز دانشگاهی و دانشکده مطالعات و علوم اجتماعی انجام نشده که این امر نیازمند ورود روانشناسان، مددجویان و جامعه شناسان است.

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم تشکیل کمیسیون راهبردی طلاق در استان و نیز شکل گیری بانک طالاعاتی درباره علل طلاق خاطر نشان کرد: تنها متقاضیان طلاق توافقی به مراکز مشاوره بهزیستی مراجعه می کنند اما طلاقهای یک طرفه به داوری ارجاع داده می شود در صورتی که با ارجاع این افرادی می توان تا حد زیادی از شمار متارکه در استان کاست.

قادری از مراجعه هفت هزار نفر متقاضی طلاق در سال گذشته به مراکز مشاوره بهزیستی خبر داد که ۳۲ درصد منجر به سازش قطعی شده و گفت: تخصیص اعتبار، حمایت نهادهای فرهنگی، ارجاع متقاضیان طلاق یک طرفه و نظارت بهزیستی بر سایر مراکز مشاوره با محوریت این سازمان از جمله اصلی ترین درخواست های ما است.