رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

نسبت به آب احساس غرور نکنید - نمایش محتوای خبر

 

 

نسبت به آب احساس غرور نکنید

نسبت به آب احساس غرورنکنید

کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه با بیان اینکه بیشتر رنج سنی غرق شدگان را جوانان 16 تا 25 سال تشکیل می‌دهند، گفت: این امر بدان علت است که بیشتر جوانان نسبت به آب احساس غرور دارند.

شهریار نوری الاصل در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه ورزش شنا یکی از مفرح‌ترین ورزش‌ها بویژه در فصول گرم سال است، گفت: متاسفانه انجام این ورزش در مکانهای طبیعی مانند رودخانه‌، تالابها و نیز دریا موجب شده تا هرساله تعداد بسیاری از جوانان جان خود را از دست بدهند و غرق شوند.

وی رنج سنی بیشتر غرق‌شدگان را 16 تا 25 سال عنوان کرد و افزود: این امر بدان علت است که جوانان در این سنین احساس غرور کرده و فکر می‌کنند با چندین بار طول و عرض استخر را پیمودن می‌توانند در هر مکان دیگری شنا کنند.

نوری الاصل با تاکید به اینکه افراد نباید به هیچ عنوان نسبت به آب رودخانه و دریا احساس غرور داشته باشند، گفت: وضعیت دریا و رودخانه و سد بسیار متفاوت از استخر بوده و در این اماکن شرایطی از جمله سنگین بودن آب، فشار امواج و کشش و پیچش آب و خالی شدن زیرپا و وجود گودالهای آبی بسیار وجود دارد.

وی اظهار کرد: متاسفانه در بسیاری موارد افراد با وجود مهارت کافی در شنا، بر اثر شرایط عنوان شده در این اماکن طبیعی دچار خستگی و ضعف، گرفتگی عضلات پا، بی حسی به دلیل ماندن طولانی‌مدت در آب سرد، افت فشار خون و از دست دادن گرمای مرکزی بدن شده و به راحتی غرق می‌شوند.

نوری‌الاصل افزود: متاسفانه در محیط‌های طبیعی به طور معمول به دلیل فاصله زیاد و گستردگی محیط صدای غریق به کسی نمی‌رسد و این افراد با دست و پا زدن زیاد زودتر انرژی خود را از دست داده و غرق می‌شوند.

این کارشناس هلال‌احمر در همین راستا توصیه کرد: افراد چنانچه به کنار دریا و رودخانه می‌روند تا حد ممکن از شنا در این اماکن خودداری کرده و در محل‌های بی‌خطر آن که توسط تابلو مشخص شده شنا کنند و این کار را بصورت گروهی انجام داده و از شنای انفرادی خودداری کرده و از وجود نجات غریق نیز اطمینان حاصل کنند.

نوری‌الاصل همچنین توصیه کرد: افراد بطور جد از شنا در دریا در زمان طوفان و نیز از شناکردن در روخانه‌های عمیق خودداری کنند و به خاطر داشته باشند این اماکن به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نبوده و هر آن امکان دارد فرد دچار حادثه شده و غرق شود.

این کارشناس هلال‌احمر در ادامه در خصوص راهکارهای امداد و نجات در مواجهه با مصدومین غرق‌شدگی اظهار کرد: اولین اقدام برای این مصدومین پس از خروج آنها از آب، بررسی علائم حیاتی آنها است و چنانچه مصدوم تنفس نداشت باید به سرعت تنفس دهان به دهان را برای او انجام داد.

نوری‌الاصل تصریح کرد: بعد از تنفس دهان به دهان باید نبض کاروتیپ (نبض گردنی) مصدوم را گرفت و چنانچه مصدوم نبض نداشت باید ماساژ قلبی را شروع کرد.

وی افزود: برای این کار باید دست‌ها را روی هم گذاشته درست در مرکز سینه (زیر استخوان جناق سینه) بصورت عمومی قرار دهیم و در افراد بزرگسال به عمق پنج سانتی‌متر و در افراد خردسال به عمق سه سانتی‌متر به سمت پایین فشار دهیم و این کار را 30 بار انجام داده و پس از آن دو بار تنفس دهان به دهان بدهیم.

این کارشناس هلال‌احمر اظهار کرد: این کار را تا زمانی که مصدوم سرفه بزند و حرکت کند و به حالت طبیعی برگردد باید ادامه داد.

نوری‌الاصل افزود: پس از برقراری تنفس مصدوم و طبیعی شدن وضعیت آن، باید مصدوم را به حالت ریکاوری (به پهلوی چپ یا راست) قرار داده تا در صورت تهوع راه هوایی مصدوم بسته نشود.