جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

نشست خبری دادستان کرمانشاه درباره کلاهبردار ۲ هزارمیلیاردی - نمایش محتوای خبر

 

 

نشست خبری دادستان کرمانشاه درباره کلاهبردار ۲ هزارمیلیاردی

نشست خبری دادستان کرمانشاه درباره کلاهبردار ۲هزارمیلیاردی

دادستان کرمانشاه در خصوص کلاهبردار ۲ هزار میلیارد ریالی گفت: این متهم به سبک شرکت‌های هرمی از آورده‌های جدید سود سپرده‌های قبل را می‌داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی ملکی امروز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت م. م متهم به کلاهبرداری در استان اظهار داشت: فردی فعالیت خود را در زمینه فرش، گلیم و گبه از سال ۹۰ آغاز کرد و با مراجعه با سازمان صنعت، معدن و تجارت تقاضای مجوز برای تولید فرش و اشتغالزایی و فعالیت در این زمینه را داشت که مورد موافقت سازمان قرار گرفت و در این حوزه تبلیغات گستردهای را به راه انداخته بود.

ملکی بیان کرد: به مرور زمان این فرد مسیر کار را تغییر داد و به سمت فعالیت های خلاف اصول قانونی و بدون هیچگونه ثبت شرکتی انحراف پیدا کرد و عنوان سرمایه گذاری در زمینه فرش و گلیم و گبه اقدام به اخذ وجه از مردم کرد و تبلیغات وسیعی را راه انداخت.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه بیان کرد: پرداخت سودهای ۷۲ درصد و ۶۰ درصد هیچ توجیه اقتصادی ندارد اما تعداد زیادی از مردم پول های خود را تحت عنوان سپرده نزد این فرد گذاشتند تا سود دریافت کنند.

وی اظهار داشت: سودی که تاکنون پرداخت شده آورده سپرده گذاران جدید بود و سود قدیمی را از آورده جدید می داد و تقریبا حالتی شبیه به شرکت های هرمی داشت و این وضعیت ادامه می یافت و موضوع به سمتی می رفت که حق مردم داشت ضایع می شد و رئیس کل دادگستری نسبت به این مسئله حساسیت خاصی داشت و دستور رصد داد و موضوع در سطح مسئولان تراز اول و شورای تامین استان قرار گرفت و رصد اطلاعاتی و امنیتی شد.

ملکی ادامه داد: این فرد کاملا به سمتی بر خلاف فعالیت در زمینه گلیم و گبه سوق می یافت و پول ها را تبدیل به ارز خارجی می کرد و قسمتی از پول را در خارج از کشور گذاشت و قسمتی تبدیل به ارز شده و آماده خروج از کشور بود. این مسئول با اشاره به اینکه بیش از یک میلیارد تومان ارز از این فرد کشف شده، گفت: ۲ میلیارد و ۸۰ میلیون تومان وجه نقد در محل کارش پیدا کردیم و تحویل بانک مرکزی شد.

متهم در پاسخ به اینکه چقدر از مردم پول گرفتی؛ گفت نمی‌دانم وی بیان کرد: ما بررسی کردیم و وقتی از این فرد سوال کردیم که چقدر از مردم پول گرفتی پاسخ داد نمیدانم؛ و این فرد اطلاعی از میزان بدهی خود به مردم نداشت و تنها کاغذی بدون پشتوانه به عنوان رسید به مردم داده و با سفته های بدون پشتوانه بانکی تعهده داده بود و حتی به وی پیشنهاد دادیم که از ادامه این رویه صرفه نظر کند و با همین ۲۰۰ میلیارد پول ها را بدهد اما وی قانع نشد و گفت که این کار مثل هواپیمایی است که در هوا بنزینش قطع شود.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه توضیح داد: این فرد از فعالیت اصلی خود که فرش و گلیم و گبه بود منحرف شد و به سمت خرید اسب و گاوداری و سنگ های تزئینی و کارهای که ربطی به موافقت اولیه شرکت نداشت رفت.

وی گفت: وقتی به این نتیجه رسیدیم که قصد فرار و خروج از کشور را داشت مسئولان از دستگاه قضایی درخواست ورود صریح را داشتند و ما بلافاصله در این خصوص شروع به رصد قانونی کردیم و با توجه به اینکه احتمال فرارش متصور بود دستور بازداشت متهم صادر شد و تمام اموال تا جایی که شناسایی شده و حسابهای بانکی وی توقیف شد و قریب به ۷۰ دستگاه اتومبیل با ارزش و بسیار گران قیمت و با کلاس بالا از وی توقیف شد.

ملکی با بیان اینکه متهم فرد شاکی خصوص نداشته، گفت: به عنوان مدعی العموم در راستای پیشگیری از واقعه خطرناک دیگری اقدام به دستگیری فرد کردیم و لازم به ذکر است که دادستان به عنوان مدعی العموم برای این پرونده نیاز به شاکی خصوصی ندارد.

وی تاکید کرد: هیچ تعهدی برای بازگشت پول ها به هیچکس نمی دهیم و و وظیفه ما تعهد برای این امر نیست و کار ما رسیدگی به پرونده شخصی است که مرتکب جرم شده اما از بابت اینکه ممکن است حقوق مردم از بین برود تسریع در روند رسیدگی به پرونده را در دستور کار داریم. ما ضامن پرداخت اموال مردم نیستی و باید وضعیت سرمایه این فرد را مشخص کنیم.

ملکی ادامه داد: برای آرامش مردم، اعلام کردیم همه کسانیکه که در این خصوص از متهم مدرکی دارند با ارائه مدرک به کلانتری های محل زندگی خود مراجعه کنند و در فرمی برای رسیدگی به این موضوع تعریف شده اطلاعات خواسته شده را پر کنند. وی بیان کرد: مدیر اصلی این شرکت گلیم و گبه کرمانشاهان متهم ردیف اول است و تعدادی کارگر و عوامل اعم از خانم و آقا برای این فرد کار می کردند و هنوز به عوامل احتمالی پشت پرده نرسیدیم همچنین حسابدار این فرد بازداشت شده و بهترین اطلاعات را حسابدار شرکت به ما داد.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفت: این متهم تاکنون ۲۱۸ میلیارد تومان از مردم اخذ کرده البته ۲۵۰ میلیارد تومان بوده که مردم ۵۰ میلیارد آن را پس گرفته بودند. ملکی با اظهار بی اطلاعی از میزان وجوهی که این متهم از کشور خارج کرده، گفت: باید مشخص شود که در آن سوی مرز پول ها را چکار کرده است. وی اتهام م. م را اخلال در نظام اقتصادی کشور با اخذ وجوه غیرقانونی از مردم عنوان کرد و افزود: این فرد مردم را به دادن سودهای که در آینده واهی می شد تشویق می کرد.

ملکی تاکید کرد: در خصوص این موضوع اجازه ورود هیچ شخصی غیر از مسئولان مربوطه را نخواهیم داد و اجازه نمی دهیم که از آب گل آلود ماهی بگیرند و اجاره فرصت طلبی به هرکسی که سعی در تشویش اذهان عمومی و مصادره به مطلوب داشته باشد نخواهیم داد و دستگاه قضایی بشدت برخورد می کند.

وی ادامه داد: متهم هم اکنون در بازداشت موقت بسر می برد و فعلا امکان آزادی وی ممکن نیست و در خصوص مصاحبه و اعلام وضعیت این پرونده، رسانه ها می توانند از دادستانی موضوع را پیگیری کنند.

 دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه تاکید کرد: هم اکنون هم تبلیغات در خصوص گلیم و گبه بلامانع است اما هرگونه تبلیغات در خصوص سود و سرمایه گذاری ممنوع است.

وی افزود: گویی سودجویان کرمانشاه را پایلوت این کار کرده و در گوشه و کنار این استان اقدام به فعالیت مشابه سپرده گذاری و پرداخت سود به مردم کردند و مردم باید مواظب اموال خود باشند.

ملکی بیان کرد: همه دستگاه حاکمیتی و حتی دستگاه قضایی از سرمایه گذاری مشروع حمایت و تشکر می کنیم و حتی کمیته ای تحت عنوان کمیته حمایت از سرمایه گذاری مشروع در استان داریم که رئیس کل دادگستری ریاست آن را عهده دار است و بنده دبیر آن هستم.