سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

نشست علمی ویژگی های شخصیتی میرزا حسن کرمانشاهی - نمایش محتوای خبر

 

 

نشست علمی ویژگی های شخصیتی میرزا حسن کرمانشاهی

نشست علمی ویژگی های شخصیتی میرزا حسن کرمانشاهی

در راستای معرفی مشاهیر برجسته کرمانشاهی، نشست علمی ابعاد شخصیتی میرزا حسن کرمانشاهی مصادف با صدمین سالگرد این فیلسوف معاصر در کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی و علمی شناخت ابعاد شخصیتی «آیت الله میرزا حسن کرمانشاهی» امروز یکشنبه با حضور دکتر منوچهر صدوقی سها(نویسنده، پژوهشگر، عرفان‌پژوه، فیلسوف و حقوق‌دان ایرانی)، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و فرهیختگانی از استان در محل تالار وحدت کرمانشاه برگزار شد.

بررسی ابعاد شخصیتی میرزا حسن کرمانشاهی این فیلسوف و عارف معاصر، معروف به «خاتم الحکما المشائین» از اهداف برگزاری این نشست بود. میرزا حسن کرمانشاهی، از فیلسوفان معاصر کشور است که به سال ۱۲۵۰ در کرمانشاه چشم به جهان گشود و در سنین ۸۰ تا ۹۰ سالگی و سال های ۱۲۴۶ تا ۱۲۵۶ وفات یافت.

وی دوران کودکی و نوجوانی را در کرمانشاه سپری و علوم مقدماتی را از اساتید و برجستگان زادگاهش فرا گرفته و برای گذراندن علوم تکمیلی به تهران مهاجرت کرد. میرزا حسن کرمانشاهی در کوتاه ترین مدت مدارج علمی را طی کرد و به درجه استادی رسید.

وی از توان علمی بالایی برخوردار بود و در تربیت شاگردان عصر خود و تدریس دروس از نخبگان عصر خویش به حساب می آمد و کسی همپای او نبود. او استاد بسیاری از فلاسفه پس از خویش به حساب می آمد و و بسیاری از چهره های شاخص عالم تشیع از شاگردان وی هستند.