جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

نگاهی به عملیات "مطلع الفجر" در سالروز عملیات - نمایش محتوای خبر

 

 

نگاهی به عملیات "مطلع الفجر" در سالروز عملیات

نگاهی به عملیات "مطلع الفجر"در سالروز عملیات

بیست آذر سالروز عملیات مطلع الفجر است، عملیاتی که در آن خسارات سنگینی به نیروهای دشمن وارد شد.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، سرهنگ پاسدار مرادعلی محمدی در خصوص سی و پنجمین سالگرد عملیات مطلع الفجر گفت: با شروع سال دوم جنگ در جبهه هاي جنوب رزمندگان اسلام براي بيرون راندن دشمن عزم خود را جزم و با اجراي عمليات هاي موفقيت آميز ثامن الائمه براي شكست حصر آبادان و عمليات طريق القدس براي فتح بستان، مناطقي را در شرق كارون و شهر بستان از لوث دشمن متجاوز پاك كردند.

وی افزود: فرماندهان قواي مسلح ايران براي جلوگيري از تمركز دشمن در جبهه هاي جنوب و آزادسازي ساير مناطق اشغالي جنوب مصمم شدند عملياتي را در غرب كشور طرح ريزي و اجرا نمايند تا هم مناطق اشغالي آزاد و هم نيروهاي دشمن را در منطقه غرب درگير کنند تا رزمندگان اسلام بتوانند عمليات هاي پيش بيني شده فتح المبين و بيت المقدس در جنوب را به سهولت اجرا کنند.

محمدی در خصوص چگونگی عملیات مهم مطلع الفجر گفت: عمليات مطلع الفجر در منطقه عمومي گيلانغرب طراحي و در تاريخ 20 آذر 1360 با رمز مبارك يا مهدي ادركني در ساعت 30 دقيقه بامداد توسط رزمندگان اسلام در دو محور به مرحله اجرا در آمد.

وی افزود: در محور جنوبي نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به همراه تيپ 58 ذوالفقار ارتش جمهوري اسلامي ايران و يك گردان از نيروهاي ژاندارمري مشكين شهر به منظور تصرف ارتفاعات مهم چرميان و شياه كوه در جنوب غربي گيلانغرب وارد عمل شدند. در محور شمالي نیز تيپ 3 لشكر 81 زرهي كرمانشاه و يگان هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و بسيج مردمي به منظور تصرف و تأمين ارتفاعات برآفتاب و تنگه هاي كورك و قاسم آباد وارد عمل شدند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه گفت: با آغاز عمليات نيروهای عمل كننده در محور جنوبي موفق شدند ضمن نابود كردن عناصر تأميني دشمن ارتفاعات چرميان و شياه كوه را آزاد و با پيشروي در دشت گيلانغرب روستاهاي گمار و بورسوار را به تصرف خود درآورند.

در محور شمالي هم رزمندگان اسلام قسمتي از ارتفاعات اطراف تنگ كورك و قاسم آباد را تصرف کردند، ولی در اثر مقاومت شديد دشمن متوقف شدند.

وی افزود: ارسال گزارش فتوحات نيروهاي خودي در اولين روز عمليات مطلع الفجر به محضر حضرت امام خمینی(ره) توسط فرماندهان موجب صدور و ابلاغ پاسخ محبت آميز ايشان به رزمندگان اسلام در جبهه هاي عملياتي غرب كشور شد.

محمدی گفت: فرماندهان نيروهاي عراقي كه به اهميت نظامي منطقه گيلانغرب واقف بودند، به منظور عقب راندن نيروهاي ايراني يگان هايي به استعداد يك لشكر در محور گيلانغرب وارد عمل كردند.

ورود نيروهاي تازه نفس عراقي موجب اجراي پاتك های پياپي آنان در روزهای بعدی شد، ولی بيشتر آن پاتک ها با مقاومت و پايمردي رزمندگان اسلام و پشتيباني خوب هوانيروز در هم شكسته و مجبور به عقب نشيني مي شدند، اما دشمن با تداوم اين عمليات ها در روز شانزدهم دی ماه موفق به پيشروي تا دشت شكميان شده و با محاصره شياه كوه تقويت عناصر باقيمانده خودي در مواضع پدافندی ناممكن شد و عمليات پشتيباني از نيروهاي خودي تنها بوسيله بالگردهاي پايگاه هوانيروز كرمانشاه مقدور بود.

وی گفت: در نتيجه رزمندگان اسلام پس از 27 روز نبرد بي امان با به اسارت در آوردن 140 نفر و كشته و زخمي نمودن بيش از 1700 نفر از نيروهاي دشمن و درگير نمودن يگان هاي دشمن در منطقه غرب، به مواضع قبلي خود بازگشتند.