رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

هزینه درمان یک معتاد 15 برابر هزینه پیشگری از اعتیاد - نمایش محتوای خبر

 

 

هزینه درمان یک معتاد 15 برابر هزینه پیشگری از اعتیاد

هزینه درمان یک معتاد 15 برابر هزینه پیشگری از اعتیاد

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه گفت: بازگشت یک معتاد به جامعه کار بسیار دشواری است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، علی شمشیری در کارگاه آموزشی تربیت کادر متخصص پیشگیری اولیه از اعتیاد که امروز( اول شهریور) در محل سالن جلسات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، اظهارکرد: اگر در حوزه فرهنگی به دنبال بحث پیشگیری از اعتیاد باشیم، بسیار موفق‌تر از هر روش دیگری به نتیجه خواهیم رسید.

وی ادامه داد: اعتیاد سابقه‌ای بیش از 100 ساله در کشور دارد و یک شبه به وجود نیامده که بخواهیم یک شبه با آن به مقابله بپردازیم. شمشیری با تاکید بر اولویت داشتن برنامه های پیشگیری از اعتیاد نسبت به برنامه‌های حوزه درمان اعتیاد گفت: اگر فردی مبتلا به اعتیاد شود، در حوزه درمان باید 15 برابر حوزه پیشگیری هزینه کنیم تا بتوانیم او را به جامعه باز گردانیم.

وی تاکید کرد: بازگشت حتی یک نفر معتاد به جامعه هرگز کار ساده ای نبوده و با دشواری‌های بسیاری مواجه است. این مقام مسئول در استان کرمانشاه ضمن تقدیر از نیروهای اطلاعاتی، نظامی و انتظامی در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر، گفت: با عملیات‌های خوبی که انجام شده قیمت شیشه از هر کیلوگرم 15 میلیون تومان در سال گذشته به 100 میلیون تومان در سال جاری رسیده است.

شمشیری همچنین از آلوده بودن تریاک به سرب خبر داد و افزود: آلوده کردن تریاک به سرب از دیگر معضلات حوزه درمان معتادین است، چراکه سرب سم بسیار مهلکی وارد بدن انسان می‌کند و سم زدایی آن 12 تا 14 میلیون تومان هزینه برای سیستم درمانی کشور به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: اعتیادی که امروز مردم با آن مواجه‌اند مثل گذشته نیست، لذا برای مقابله و پیشگیری از آن باید به دانش و اطلاعات روز دنیا در این عرصه مسلط بود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه گفت: ما اگر متادون هم به صورت رایگان میان معتادین توزیع کنیم، هزینه اش برای دولت بسیار کمتر از سم زدایی تریاکی است که سرب به همراه دارد.

شمشیری یادآور شد: در حال حاضر 700 هزار نفر در سطح کشور خدمات متادون درمانی را دریافت می‌کنند. وی افزود: هر تلاشی می کنیم می بینیم مافیای مواد مخدر از ما جلوتر هستند، چراکه نظام سلطه درک کرده با استفاده از بحث اعتیاد می‌تواند یک شبیه خون فرنگی علیه ایرانی اسلامی به راه اندازد.

این مقام مسئول در استان کرمانشاه گفت: متاسفانه امروزه در خانواده‌های ارزشی نیز می‌بینیم که افرادی مبتلا به اعتیاد شده‌اند.