رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

هشتاددرصد از علل مرگ در ایران، بیماری های مزمن غیر واگیر - نمایش محتوای خبر

 

 

هشتاددرصد از علل مرگ در ایران، بیماری های مزمن غیر واگیر

هشتاد درصد از علل مرگ در ایران، بیماری های مزمن غیر واگیر

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 80 درصد از علل وقوع مرگ در ایران را ابتلاء به بیماری های مزمن غیر واگیر برشمرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به استان کرمانشاه سفر کرده ، پس از بازدید از مرکز آینده نگر شهرستان روانسر و همچنین نشست با روسای دانشگاه های علوم پزشکی غرب کشور موسوم به منطقه 3 با محوریت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در آمفی تئاتر بیمارستان آیت الله طالقانی گفت: بیماری های مزمن غیر واگیری مانند چاقی، دیابت، نداشتن تحرک، و مصرف دخانیات و مواد مخدر، از علل اصلی 80 درصد مرگ ها براثر سکته های مغزی و قلبی، و سرطان ها در ایران است.

دکتر رضا ملک زاده افزود: یکی از روش هایی که می توانیم این بیماری ها را کنترل کنیم انجام دادن مطالعات در یک منطقه محدود است تا این عوامل به طور دقیق تر شناسایی شده و روش های پیشگیری از آن ها را که خیلی کم هزینه و راحت تر است ، به کار گیریم.

وی افزود: هم اکنون با تلاش های مناسبی که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به کار بسته اند، یکی از مطالعات نمونه در سطح کشور و جهان در شهرستان روانسر درحال انجام بوده که دارای همه مشخصات یک پژوهش درجه یک به عنوان فراهم کننده زمینه ای برای رسیدن به راه های پیشگیری از ابتلاء به بیماری های مزمن است.

دکتر ملک زاده با تاکید بر اینکه در ادامه از این مطالعات در کل کشور استفاده خواهد شد گفت: در حال حاضر 17 مرکز مشابه در سطح کشور داریم که جمعیتی حدوداً 200 هزار نفری را وارد این مطالعات کرده ایم.

معاون وزیر بهداشت افزود: خروجی این تجربه علاوه براینکه در سطح ملی مفید است و باعث ارتقاء سطح سلامت افراد می شود، می تواند برای کل کشور به کار برود، ضمن اینکه تجربه ای است که می تواند در سطح بین المللی هم برای پیشرفت این علم، با دنیا مشارکت کنیم.