رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

همایش "تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در هنرهای تجسمی" - نمایش محتوای خبر

 

 

همایش "تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در هنرهای تجسمی"

همایش هنرهای تجسمی

رئیس مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری کشور معتقد است: نباید در بخش هنر و دانش به دموکراسی باج بدهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر مرتضی گودرزی دیباج  در همایش "تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در هنرهای تجسمی" که به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار شد، حوزه هنر انقلاب اسلامی را بخشی دانست که معمولا افراد به دنبال مبانی نظری آن نمی‌روند، خصوصا نسل جوان که درک درستی از انقلاب ندارند، زیرا در فضای انقلاب حضور نداشتند.

وی انقلاب ایران را از تمیزترین انقلاب های دنیا دانست که کمترین خونریزی و کشته را داشت  و همه با دست خالی آن را رقم زدند.

این مسئول با اشاره به تولیدات و مراجع  کمی که در خصوص هنر انقلاب در کشور وجود دارد، عنوان کرد: معمولا وقتی که مرجعی برای چیزی وجود ندارد به دنبال افراد شاخصی که در آن حوزه فعالیت داشتند، می رویم.

رئیس مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری کشور اظهار کرد: وقتی که 25 شخصیت بزرگ سیاسی جهان را بررسی کنیم هیچ کدام از آنها جز مقام معظم رهبری در باره هنر حرف جدی نداشتند.

گودرزی دیباج با اشاره به اینکه بیش از 300، 400 صفحه سخن جدی از مقام معظم رهبری در خصوص هنر موجود است، یادآوری کرد: اگرچه این سخنان در قالب سخنرانی بوده، اما هیچ ایرادی به آن وارد نیست و اشتباهی در آن یافت نمی شود.

وی مقام معظم رهبری را اولین روحانی اسلامی دانست که در مورد هنر سخن جدی داشتتند و بیش از هزار صفحه تبیین و تفسیر از سخنان هنری ایشان جمع آوری شده است.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری کشور از هنرمندان خواست بی طرف به بررسی اندیشه‌های رهبری در حوزه هنر بپردزاند و عنوان کرد: سخن ایشان در باب هنر آنقدر عمیق است که برای هنرمندان، مسئولین فرهنگی، افرادی که بر هنر تاثیر دارند و ... هریک به تفکیک توصیه‌‌هایی داشته‌اند.

گودرزی دیباج افزود: ایشان همواره تاکید دارند در هنر از هنرمندان جوان و مومن استفاده شود، زیرا فرد جوان دارای خلاقیت و قدرت ریسک است و فرد مومن گرفتار دشمن نمی شود.

وی اندیشه‌های رهبری را یک الگو برای هنر انقلاب دانست.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به بیان ویژگیهای هنر انقلاب پرداخت و تصریح کرد: هنر انقلاب تنها به هنر جنگ و عکس شهدا و ... محدود نمی شود، بلکه هنرمند انقلاب کسی است که با مردم همسو شده و اندیشه آنان را در قالب هنر ماندگار می کند.

گودرزی دیباج گفت: متاسفانه هنرمندان این عرصه تنها ماندند و پس از یک دوران درخشان چون از لحاظ مادی و معنوی حمایت نشدند از این حوزه فاصله گرفتند و درگیر مشکلات زندگی شدند.

وی ضمن گسترده خواندن هنر انقلاب، اظهار کرد: من 48 هزار اثر در این بخش را طی 14 سال با زحمت جمع آوری کردم، این هنر باید کتاب می شد و در مدرسه ها تدریس می‌شد.

مدیر مرکزهنرهای تجسمی حوزه هنری کشور از بی توجهی به این بخش انتقاد کرد و افزود: متاسفانه ما برای آموزش، پژوهش و پرورش هنر انقلاب اقدام جدی نکردیم و حتی در این بخش یک کتاب نداشتیم.

گودرزی دیباج در ادامه با تاکید بر اینکه نباید در بخش هنر و دانش به دموکراسی باج بدهیم، گفت: اگر یک اثر هنری به نظر چند صاحب نظر خوب نبود و به نظر جمعیت عظیم دیگر خوب آمد، نباید از آنچه که به غلط در نظر جمع درست است پیروی کرد.

وی ضمن خطرناک خواندن این شیوه، یادآوری کرد: متاسفانه این کار گاهی به غلط انجام می شود و  در حوزه فرهنگ و هنر هم مانند حوزه مباحث سیاسی باج می دهند.

پیش از این همایش دکتر گودرزی دیباج نمایشگاه هنرهای تجسمی کرمانشاه را نیز که به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی برپا شده، افتتاح کرد.

در این نمایشگاه بیش از 30 اثر در بخش های مختلف نقاشی، کاریکاتور، گرافیک و ... از هنرمندان کرمانشاهی وجود دارد که تا پایان هفته هنر انقلاب اسلامی، در محل دانشگاه علمی و کاربردی فرهنگ و هنر پذیرای عموم است.